Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 21. ledna 2018

Volba prezidenta jako bitva u Lipan. Zahradníček komentuje

Podařilo se obyvatelstvo dokonale rozdělit, bratrovražedný boj v mediích pokračuje, novinářům se nejvíc sypou provize za štvavé články, jimiž nahánějí krev do očí oběma stranám. Dnes to završili zveřejnění grafu o tom, že šance Zemana i Drahoše jsou vyrovnané. To je voda na mlýn fanatiků.

Zatímco v teploučkých norách redaktoři se zalíbením sledují své bankovní účty, přišla paní Zima. Zatím nám jen zasypala silnice sněhem, ale mrazíky se jistě ohlásí tak jako vždy na konci ledna začátku února. Sníh na silnicích to je tragédie pro řidiče, kteří neumějí včas ubrat plyn a brzdit dříve než je nezbytně nutné.  V Českých Budějovicích řidič zapomněl, že na silnici je sníh, ať brzdil, jak brzdil, auto na hladké silnici neubrzdil, na železničním přejezdu nezastavil, přestože tam blikala červené světla. Nezastavil ani rychlík, a tak auto dostalo ránu. Řidič naštěstí přežil. Snad se poučil a příště si dá pozor. Jsou ovšem šílenci, které nepoučí nic. V západních Čechách dnes v noci zahynul mladík, když narazil levým bokem auta do stromu. Byl to jeden z těch nepoučitelných. V roce 2009 těžce havaroval a ochrnul na obě nohy. Přesto si pořídil auto ovládané jen rukama a dál udivoval  známé i neznámé lidi razantní rychlou jízdu. Ode dneška už nikoho udivovat nebude.

Před týdnem jsem se zmínil o fotbalu v západní Evropě. Hrálo se i o tomto víkendu. Pro nás  bylo zajímavé utkání Bayernu Mnichov s Werdenem Brémy, ve kterém  v dresech Brém nastoupili dva čeští reprezentanti, brankář Jiří Pavlenka a obránce Teodor Gebre Selassie. Proti hvězdnému a bohatému Bayernu neměly Brémy velkou šanci, i když dlouho vedli 1:0. Utkání, které pod střechou mnichovského stadionu sledovalo 75.000 diváků, skončilo vítězstvím Bayernu 4:2. Obdivuhodné je, jakou pověst má v Německu, Anglii a v dalších zemích brankář Jiří Pavlenka. Jeho jméno němečtí i angličtí komentátoři vyslovují s úžasným respektem. V dnešním utkání sice neměl příležitost vyniknout, střely Thomase Millera a Roberta Lewandowského byly nechytatelné, přesto po utkání neunikl velké pozornosti televizních kamer.
Allianz Arena v Mnichově

Minule jsem zmínil neporazitelnost Viktorie Plzeň v české fotbalové lize. Česká liga je něco jiného než evropský fotbal. Viktorie Plzeň se ve Španělsku utkala s rakouským miliardářským klubem Red Bull Salcburg a utrpěla potupnou porážku 0:5. V přípravném utkání, před prázdným hledištěm Burgos Quintana Stadium, se o nic nehrálo, přesto to jistá ostuda českého fotbalu je.

Je to divné psát v zimě o fotbalu, který v českých poměrech má prázdniny.  V Evropě je to nejrozšířenější sport  a pravděpodobně nejdražší, i když mu konkuruje ve středoevropských a severoevropských končinách lední hokej. Nejvíce ze sportovců vydělávají asi tenisté a tenistky. Na normálního českého smrtelníka jdou mdloby, když slyší, že hráčky jen za účast na turnajích - ani nemusejí nic vyhrát - vydělávají statisíce. Stačí párkrát vyhrát a příjem je několikamilionový. Jsou to jistě zasloužené peníze a odměna rodičům za to, že dítěti od pěti šesti let platili trenéra a téměř denně je vozili na trénink. Ne každé dítě má talent, fyzickou zdatnost, píli a ctižádost vyniknou, podaří se to jen nepatrnému zlomku hráčů a hráček. Ti jsou potom slavní a bohatí.

O přestávce prezidentské volby skoro v tom podivném rámusu zanikla událost, která se volbě prezidenta vyrovná. Poslanecká sněmovna vydala Andreje Babiše soudu, aby vyšetřil, jak to bylo s dotacemi na restauraci Čapí hnízdo u Votic. Než soud vydá nějaké rozhodnutí bude v čele vlády stíhaný politik. A potom možná i potrestaný politik, pokud bude jeho vina prokázaná. Byla by to legrace, kdyby Babiš řídil vládu z vězeňské cely.

Kam až se česká politika dostává je neuvěřitelné. Zítra začne únavný předvolební týden. Týden plný lží a nadávek. Osobně si myslím, že v případě Drahoše udělali čeští voliči chybu. Pověst vědce a prezidenta České akademie věd sice hrála u voličů ve velkých městech velkou roli, ale je těžké představit si ho na Hradě, i když je to pořád menší zlo než bývalý podnapilý prognostik.
Josef Zahradníček


1 komentář:

  1. Svet sa zbláznil.Ked chceš vyhrať voľby nesmieš byť dobrý a ľudský.Hlavne aby si vedel zle a šťavnato urážať všetko a všetkých.Kde to žijeme.A slniečkár je akože nejaká nadávka? Už som trocha starší ale mne to znie pekne. Som slniečkár ako bol Havel.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.