Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 27. ledna 2018

Na zvolení Masaryka prezidentem stačilo 5 minut

Porovnávat dnešní volbu prezidenta s volbou za První republiky nelze, tak jako nelze porovnávat současného prezidenta Zemana s Masarykem. Jisté je, že v roce 1927 byli občané ochuzeni o dlouhou předvolební kampaň.

Volby prezidenta v 27. května 1927 se zúčastnilo 434 poslanců Národního shromáždění.  Kandidáti byli dva: dosavadní prezident Tomáš G. Masaryk a komunistický kandidát, starosta Kobylis Václav Šturc. Schůzi Národního shromáždění zahájil jeho předseda Malypetr v 11:15 hodin.

Vlastní hlasování netrvalo déle než 5 minut. Následovalo sčítání hlasů a přesně ve 12:00 byl vyhlášen výsledek volby. Odevzdáno bylo 432 platných hlasovacích lístků: Masaryk dostal 274 hlasů, Štorc 54 hlasů a 104 lístků bylo prázdných.

Masaryk dostal od poslanců 63 procent, což vzhledem k tomu, jak dbal o to, aby svým vzhledem a vystupováním všude udělal nejlepší dojem a vzhledem k tomu, že měl uzákoněn titul "Osvoboditel", byl před mediálními a jinými slovními i písemnými útoky chráněn Zákonem na ochranu republiky a měl možnost vybudovat z Hradu paralelní vládu, nebyl  mimořádný úspěch.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.