Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 17. prosince 2017

Vánoce přicházejí, zpívejme... Zahradníček komentuje

Dnes už čtvrtý den máme novou vládu, která vyvolává rozpaky mezi politiky všech stran. Vláda je menšinová, spoléhá na podporu komunistů a okamurovců a není si jistá podporou sněmovny. 

Přikláněl bych se k názoru, že by vláda měla dostat prostor a čas ukázat, co dokáže, kdyby ve vládě nebyli ministři, kteří už předvedli, že toho moc neumí. Na ministerstvu dopravy zůstal Ťok, za něhož bylo během čtyř let postaveno celých 14 kilometrů dálnic. To je tedy úspěch! Za stejnou dobu bylo ve třicátých letech v Německu postaveno 5.000 km dálnic. A bez výkonné mechanizace, jaká je k dispozici v současnosti.

Nedávno přivedli Rakušané vídeňskou dálnici k Mikulovu, druhá rakouská dálnice od Lince, se spoustou tunelů, končí poblíž Dolního Dvořiště. Z české strany jsou zatím jen vzdálené náznaky, že by mohlo někdy dojít k napojení. Peníze ovšem z Ťokova ministerstva tečou kamsi a tečou, a zřejmě se nic nezmění.

Rovněž rozvoj železnice se zastavil. Německé dráhy dokonce se rozhodli nepouštět přes české území rychlíky z Berlína na Vídeň, protože zjistili, že po delší trase přes Bavorsko se do Vídně dostanou za kratší dobu.

Ve vládě je nadále Šlechtová, dokonce se stala ministryní obrany. Dříve byla ministryní pro místní rozvoj a měla v kanceláři dvě rakve. To snad nevyžaduje další komentář. Armáda se má na co těšit.

Můj komentář si nezaslouží  ani sjezd fašistů v Chodově, ani reklama ČESKÝCH DRAH na zájezd do Vídně. U vlaku zůstanu, neboť v tomto týdnu jsem cestoval a porovnával cestování před padesáti lety a dnes. Přiměli mě k tomu mladí lidé v ranním vlaku, kteří zoufale ťukali do mobilů. Seděla tam nedaleko mne slečna, která během 20 minut jízdy vystřídala tři různé mobily. To je nad mé chápání. Asi má bohatého papínka. Je sice dnes ve vlaku ticho, ale jaksi smutné ticho. Před těmi padesáti léty se ve vlaku hlavně hrály karty. A ty se hrát bez křiku nedají. Kartami se zabíjela půlhodina či hodina cesty do práce či do školy. Tehdy  ještě byly vagony, s dřevěnými sedadly, rozdělené na kuřácké a nekuřácké - a ke kartám patřila cigareta, takže kuřácká oddělení bývala plná.

Studenti  a učňové ve vlaku měli zakázané jak kouření, tak karty, měli způsobně sedět, případně držet učebnici a učit se. Některé průvodčí na to zvlášť úzkostlivě dbaly. Patrně to byla nějaká zvláštní drážní instrukce, nebo jen výmysl těch dam v modrých uniformách. Jedna průvodčí karty zabavovala. Jednou nám při hraní  "dudáka", "cvika" nebo "prší" karty zabavila. Tím jsme pokládali záležitost za vyřízenou. Druhý nebo třetí den přišla zhurta a chtěla "Červené eso, červené eso v těch kartách chybí, kdo ho má, tak ho navalte!" Samozřejmě nikdo ho neměl, všichni se tvářili nechápavě. Když odešla vypukl smích, došlo nám, že karty zabavuje kvůli tomu, aby si ajznboňáci někde ve skladu mohli zahrát. Eso chybělo, protože jeden spoluhráč švindloval a měl ho právě, když přišla průvodčí a karty zabavila, někde v rukávu.

Před několika dny se objevila zpráva, že ve Francii bude od příštího školního roku zakázané nošení mobilních telefonů do škol. Jak toho u těch žáků a studentů na mobilech závislých dokážou, je záhadou. Kontrolovat batohy a tašky? K smíchu. Za mých školních let se nosily aktovky, diplomatky a sportovní pytle. Jeden spolužák dlouhou dobu míval v tašce pistoli a hrst nábojů. Celá třída to věděla, nikoho ani nenapadlo to někde hlásit. Nedovedu si to představit v současné škole, i když bývalý ministr vnitra chovanec by to asi pochválil.

Předvánoční šílenství vrcholí. Obchod nabízí možné i nemožné, zákazníci podléhají nabídce. Kupují a kupují, i když mají prázdné kapsy a musejí si půjčovat. Někteří řidiči aut se řítí po parkovištích, aby potom s nákupními vozíky běhali jako o závod po obchodě. Aby snad jim to někdo nevykoupil. Vypadá to jako pozůstatek socializmu, kdy některého zboží moc nebylo, takže kdo zaváhal, nekoupil.  Proč spěchat dnes, když o zboží není nouze?
Josef Zahradníček     


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.