Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 20. října 2017

Volby jsou opět zde. Zahradníček komentuje

Napsání předvolebního komentáře jsem dlouho odmítal, ale nakonec se neubránil. Volby v současné podobě totiž už jistou dobu považuji za nesmyslné divadlo, protože nevyjadřují skutečné dlouhodobé mínění občanů. Je to chvilková záležitost, s jakými sliby několik týdnů před volbami přijdou politické strany. Lidé rychle zapomínají, a tak dávají hlasy právě tomu co vidí a slyší.

V neděli se konaly volby v Rakousku. V pondělí čeští rasističtí novináři jásali, že v Rakousku začne vyhánění, pronásledování a zabíjení migrantů. Během týdne však vystřízlivěli, protože vítěz rakouských voleb lidovec Kurz oznámil, že násilí rozhodně podporovat nebude. Příchod uprchlíků bude regulován zákonnou cestou.  Zajímavé je politické rozdělení Rakouska. Na území  šesti zemí byli neúspěšnější lidovci, ve Vídni a v Burgenlandu tradičně uspěli socialisté, v jižním Tyrolsku svobodní.

Blíží se 23. listopad, výročí atentátu na amerického prezidenta J. F. Kennedyho v roce 1963. Není to kulaté výročí, ale svět ho pozoruje kvůli tomu, že do konce října 2017 by v USA měly být zveřejněny výsledky vyšetřování atentátu, co zjistily americké tajné služby. Pokud jim to nezarazí prezident Trump.

V listopadu 1963 jsem byl na vojenském cvičení. Večer jsme se povalovali na cimře, televize ani rádio nebyly, z novin jenom "Obrana lidu." Náhle do dveří strčil hlavu nějaký poddůstojník a zvolal "Atentát na Kennedyho," a zmizel. Pár slov k tomu bylo mezi záložáky prohozeno, ale že by někdo tesknil, nebo se radoval…  Ani zabití Oswalda nevyvolalo v československé generaci odchované rodokapsovými příběhy z Divokého západu žádné vzrušení, pistolnictví bylo považováno za běžný americký folklór. Atentát  vojáky nezajímal. Snad důstojníci "litovali," že přišli o jednoho nepřítele, jehož zásluhou se sovětské rakety nedostaly na Kubu.

Generace vojáků z 50. a 60. let může jen vzpomínat a kroutit hlavami nad současností. Tehdy byla politika záležitostí lidí z jedné strany, která se neustále lidem snažila dokazovat, že je u moci, protože si to lidé přejí. Byly volby s jedním kandidátem, který musel být zvolen. Legrační. V roce 1954 si ovšem vláda přála dát volbám nesmírnou vážnost. Komunisté totiž měli ještě v živé paměti první republiku, kdy nesměli do volební místnosti vstupovat opilci. Lidé měli být veselí a přitom vážní.

 V roce 1954 byl během voleb zakázán prodej jiného alkoholu než sedmistupňového piva. Volby byly v neděli.  Volební místnost byla u nás v sále jednoho hostince, takže po splnění "občanské povinnost," jak se tehdy říkalo, skoro každý muž zašel do vedlejšího lokálu na jedno dvě sedmistupňová piva.  Sešla se tam parta, které i to slabé pivo zachutnalo, a když měl každý na porculánovém tácku z čárek plot, ozval se zpěv. Předseda volební komise, nejkovanější straník v obci, marně zpěváky  napomínal a vyhrožoval zavoláním bezpečnosti.

Vidět Neapol a zemřít, pravil klasik. Volit a zemřít, tak se to doslovně stalo uplynulou neděli v rakouském Heidenreichsteinu, městě nedaleko Jindřichova Hradce. Jedenaosmdesátiletý muž vhodil do urny volební lístek a padl k zemi. Byl mrtev. Nepomohla ani okamžitá pomoc lékaře.

Ubylo návštěvníků restaurací a hospod, konstatují media. Protikuřácký zákon a EET zasáhly vražedně do českého pohostinství. Komu chutná pivo, koupí si levné i dražší v supermarketu a cucá ho doma a vykuřuje na balkóně. Končí jedna hospoda za druhou. U nás skončily dvě. Místo tradičních zakouřených hospůdek s levným pěnivým mokem, gulášovou polévkou, párky a tlačenkou máme luxusní bary, kde se člověk s podprůměrným příjmem cítí jako vůl. A jako s volem se tam s ním také zachází. Velký výběr nealkoholických nápojů a ovocných piv. Dvě deci čisté vody za 50 Kč. Záhadné názvy jídel za astronomické ceny. Může se někdo divit, že tam nejsou hosté? Ani kapsy snobů nejsou bezedné.

Návštěvu lokálů a EET nyní prý podpořil očekávaný vítěz parlamentních voleb Andrej Babiš. Každý jeho zaměstnanec má dostat prémii 10.000 Kč. Můj soused, co v Babišově firmě pracuje, určitě do hospody nepůjde, neb je skrblík, co peníze strká do punčochy. Babišovi by dal hlas i bez úplatku, protože se má u něj dobře. Dobře prý se máme všichni, jako nikdy v historii, tak prý si to ve volbách nemáme zkazit. I to se může stát. O těchto volbách prý rozhodne generace narozená po roce 1989. Znalci života, z jejichž chápání práce a humoru jde hrůza. Těšme se.
Josef Zahradníček

1 komentář:

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.