Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 23. října 2017

Před 100 roky bylo patentováno první strojní dojící zařízení

100 let u je známo dojící zařízení. Před 100 roky byl uznán patent dojícího zařízení švédské firmy "De Laval Milker". Toto zařízení založené na vakuové pumpě a pulsátoru, učinilo přelomový krok v zemědělství a mlékárenském průmyslu na celém světě.

Za autora vynálezu je možné považovat Novozélanďana Normana Johna Dayshe, kterrý svůj nápad v roce 1913 přivezl do USA a hledal někoho, kdo by projekt realizoval. Podařilo se mu najít firmu DeLaval, ve které se mu v roce 1917 podařilo dokončit projekt dojícího zařízení. Dojící zařízení založené na vakuové pumpě se postupně šířilo po celém světě.

Firma DeLaval je i v současnosti vlajkovou lodí mlékařské techniky. Vlastní na 1500 patentů a 300 vynálezů. Firmu DeLaval založil Gustaf de Laval, který se v roce 1845 ve Švédsku narodil francouzským přistěhovalcům. V roce 1878 Gustaf de Laval patentoval odstředivku na mléko a několik dalších strojů na zpracování mléka. De Laval je držitelem 92 patentů. Byl zakladatelem 37 podniků.
V současnosti společnost DeLaval patří k největším a neúspěšnějším výrobcům techniky pro zemědělství a potravinářský průmysl.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.