Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 3. srpna 2017

Veleba nemá rád muslimy. Zahradníček se ani nediví.

Senátor Jan Veleba (SPO) řekl, že mu černoch na reklamě Lidlu nevadí, ale že nechce reklamy s muslimy. Jak rozezná muslima od jiného člověka, třeba od iráckého křesťana, nesdělil.
Veleba býval zemědělským tajemníkem OV KSČ, potom ředitelem státního statku, šéfem Agrární komory a nakonec se stal příznivcem prezidenta Zemana a senátorem. Svým posledním výrokem zřejmě chtěl naznačit, že také dokáže hádat z ruky.  Daleko víc on a další bývalí služebníci komunistického režimu mají v hlavách zakořeněný stát československého národa, jak ho už od 1. světové války hlásal Edvard Beneš. Stát bez cizinců, jak ho 40 let formulovali komunisté. Němci byli vyhnáni, Maďaři drženi při jižní slovenské hranici a cikáni usazeni na městských periferiích, později v panelácích. Pokud zde byl někdo s jinou barvou pleti, mohl to být jedině student či učeň, to v případě několika stovek Vietnamců a Kubánců. Jak to bylo s tím československým národem se prvně ukázalo v roce 1939, podruhé v roce 1992. Existoval jen v hlavách benešovců. Jak Slováci měli možnost, osamostatnili se.

Kudy jsem týden chodil, tam jsem říkal, že plzeňská Viktorka je schopná doma prohrát dvougólovým rozdílem. Předpovědi o další půl miliardě na plzeňském účtu jsem bral s úsměvem. Viktorka včera prohrála 1:4. Po prvním školáckém gólu jsem vypnul obrazovku, tak nervózní manšaft  nemůže porazit ani Zpocené nohy Pupíkov. Ostuda.

V Plzni včera panovalo tropické vedro, takže i toto nezvyklé klima mohlo mít vliv na tým, který je zvyklý spíš hrát v chladnějších podmínkách. V úterý byla na mnoha místech rekordní teplota přes 37° C. Kombajny pracovaly naplno, pokud vedra vydrží bude do neděle po žních. Kde jsou časy, kdy i při horkém a suchém létu žně trvaly měsíc a déle.

Vzpomínám, jak v roce 1953 nařídila komunistická vláda splnit nákup obilí do konce srpna. Bylo tenkrát hodně nejisté počasí, pršelo každou chvíli. Příkaz úřadů byl: ve dne odvážet obilí z pole, v noci mlátit a odevzdávat zrno do výkupu, a za každého počasí. Kdo nebude mít splněný kontingent a nebude v noci mlátit, bude potrestán za sabotáž. Jestli se mlátí, kontrolovali plnomocníci výkupu, referenti okresu, příslušníci SNB a funkcionáři MNV. Tak se stalo v jedné nedaleké obci, že si tam v polovině srpna 1953 přijela StB pro majitelku usedlosti (22 ha), vdovu, jejíž syn byl přede žněmi nucen nastoupit vojenskou službu. Byla potom za sabotáž odsouzena k dvouletému vězení, vystěhovaná, veškerý majetek zabaven.
Výsledek rychlého nákupu obilí byl, že obilí v několikametrových vrstvách v nevyhovujících provizorních skladech výkupu plesnivělo a hnilo, na jaře příštího roku potom bylo kopáno krumpáči a odváženo rybám.

Vyprávět mnohým lidem dnes o tom, že v padesátých letech, a dříve, zemědělci pracovali v době žní  až 20 hodin denně, z toho 10 hodin na slunci, je asi zbytečné. Těžko uvěří, že se žilo bez klimatizace.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.