Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 21. července 2017

Nic jsem si nepůjčil, přesto jsem dlužníkem. Zahradníček se diví.

Tak prý dlužím ČR 168.000 korun. S velkou radostí to komentovali pisálkové ve většíně medií. Ono vyvolávání strachu jaksi patří k jejich řemeslu, zvláště, když je okurková sezóna, lepší novináři jsou u moře a náhradníci se snaží zaujmout čtenáře. Velmi se k tomu hodí příspěvek, který jsem si už kdysi dávno někde okopíroval na internetu:

"Víc než 20 let jsem pracoval s člověkem, který snad denně přicházel s nějakou katastrofální vizí, která nás, mimo něho, v budoucnu čeká na pracovišti, v bydlišti, ve státě, na světě, ve Vesmíru. Jedině on byl nad věcí, protože chod života dovedl předvídat. Vrchol byl v listopadu 1989, kdy s radostí oznamoval, že účastníci demonstrací, pokud nebudou zastřeleni, budou zatčeni odsouzeni, uvězněni,a my, kteří změny podporujeme budeme vyhozeni z práce. 
Někomu se to bude zdát k neuvěření, ale tato poslední část předpovědi se onomu bývalému spolupracovníkovi splnila do puntíku. Mimo něho byli jsme v rámci reorganizace všichni ze zaměstnání propuštěni..."

Novinářskou hloupostí je i další zpráva, že mladí lidé nehledají práci jako kdysi jejich rodiče, ale hledají moderní sladění pracovních a volnočasových aktivit. Kdyby autor článku víc pamatoval, musel by přiznat, že mladí lidé nejsou ve vztahu k práci horší než za mlada byli jejich rodiče, prarodiče, prapra... atd. Pamatuji doby, kdy větší část mladých lidí toužila po výhodném zaměstnání na ředitelství podniku, být dobře placenou kádrovou rezervou zasvěcenou do řízení podniku a přitom mít určitou volnost, hlavně co nejdřív odpoledne vypadnou z práce. A mladí tenkrát pro kariéru byli ochotni udělat cokoli, od brigád po přihlášku do KSČ, lidových milicí a podobně. Neznal jsem moc vysokoškoláků, kteří by nebyli v KSČ. Vyplácelo se jim to tenkrát i nyní, kdy pobírají tučné důchody.

Neodpustím si komentovat předčasný rozpad koalice lidovců a starostů. Byla to jen otázka času, protože moravští lidovci se vzbouřili proti českému vedení strany a v čele s Čunkem si konec koalice vydupali. Napětí mezi moravskými a českými lidovci panuje vlastně od vzniku ČSL v roce 1919. Tehdy došlo ke spojení českých křesťansko sociálních a katolických národních stran v Čechách. Příští rok se zásluhou Mon. Jana Šrámka připojily moravské strany. Šrámek dokázal krotit všechny neshody ve straně až do roku 1948. Potom komunisté Šrámka zavřeli a do čela ČSL postavili Plojhara. Členové ČSL v Čechách i na Moravě byli rádi, že můžou alespoň formálně existovat a na nějaké národní půtky neměli pomyšlení. Ty přišly až po smrti Josefa Luxe, který kvůli prospěchu KDU-ČSL věnoval zemědělství Klausovým privatizátorům.

Po roce 2000 se lidovcům nepodařilo najít schopného předsedu. Pokud to byl někdo z Čech, byl moravskými lidovci podrážen, v případě naivního vsetínského Čunka šlo o jednoduchou návnadu i pro ty nejhloupější pražské pisálky, kteří ho zahnali zpět do valašských hor. No Čunek letos zorganizoval dlouho nenápadně připravovanou vzpouru ve straně. A jistě má připravenou i pomstu těm, kteří ho kdysi chtěli zničit. Má za sebou mnohatisícové šiky moravských lidovců, pro které není důležitá pozice KDU-ČSL ve vládě a v parlamentu, ale pozice moravských lidovců v KDU-ČSL. Nyní je otázka času, kdy z čela strany odstoupí Bělobrádek. Pokřik okolo nepovedené koalice se starosty a její zrušení jistě není posledním vnitrostranickým útokem moravských lidovců.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.