Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 11. července 2017

2. Prezident Beneš zničil starou Šumavu

(Dokončení ) Uprostřed rozsáhlých luk se ještě v polovině čtyřicátých luk nacházel jeden z nejbohatších šumavských statků nazývaný Babylon. Už od počátku 17. století na něm hospodařila rodina Haasova. Několik mužů z rodu Haasů se dostala na významná politická a vojenská místa. Franz Haas jako dlouholetý starosta Stodůlek (dnes zaniklé obce) na začátku 20. století obdržel vyznamenání od císaře. Jeho syn Josef Haas statek přestavěl a ještě zlepšil úroveň hospodaření.

Haasovi byli Němci, a tak podle dekretu prezidenta Beneše museli po druhé světové válce přijít o majetek. Do povinného odsunu za hranice zařazeni nebyli. K zabavení majetku došlo v květnu 1946. Jednoho dne přišel komisař s úředníky a na vrata pověsili plakát „Státní majetek.“ Úředníci spočítali hospodářská zvířata a oznámili, že synové Josefa Haase, až se vrátí ze služby v Čs. armádě, budou se moci vystěhovat do Kanady. 

Statek dostal nového majitele, který bydlel ve Stodůlkách, kam hned po první návštěvě Babylonu odvezl koňské postroje a několik kusů nábytku. Haasovi mohli ve svém statku zůstat jako nájemníci, měli nárok na vrácení 1 své krávy, kterou však museli koupit, stejně tak krmivo, které dříve vyrobili. Josef Haas měl pracovat v lese jako lesní dělník, jeho manželka měla pracovat jako kuchařka. Za tak ponižujících podmínek nehodlali na Babylonu zůstávat, rozhodli se odejít dobrovolně do Německa.

Když se synové vrátili z vojny, celá rodina se vydala do sběrného tábora v Dlouhé Vsi. Nebyla přijata, vrátili se zpět na statek, kde je s ohromnou radostí přivítal pes, kterého tam museli nechat. Podruhé byli pozváni do sběrného tábora v listopadu. Tentokrát se museli vrátit synové, protože nebyl nikdo, kdo by na Babylonu nakrmil dobytek. Naposled druhý den ráno ve 4 hodiny vykydali hnůj, vyčesali koně, pečlivě zastlali pod dobytek a nacpali žebřiny senem. Potom se s každým zvířetem rozloučili, se slzami v očích poplácali koně po širokých hřbetech. Naposledy se prošli všemi místnostmi, omyli v ledové vodě horského potoka za statkem, pokřižovali u kapličky, která patřila ke statku, rozhlédli po krajině a pěšky zamířil ke sběrnému táboru v Dlouhé Vsi. Potom celá rodina Haasova nadobro Šumavu opustila. Ztratila se ve víru poválečného světa.V 90. letech na místě bývalého pyšného statku Babylon byla už jen hromada sutě.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.