Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 29. června 2017

Vzpomínka na bývalého mistra zemědělství Bohumila Kubáta

V tichosti zemřel 13. června 2017 ve věku 61 let bývalý ministr zemědělství Bohumil Kubát. Jako veterinární lékař se už v osmdesátých letech zabýval vztahem lidí k přírodě, včetně zvířat. Už tehdy se v několika článcích odvážil kritizovat neuváženou honbu za rekordními výnosy, planýrování krajiny a špatné hospodaření s vodou.

Po prvních svobodných volbách se 29. června 1990 stal ministrem zemědělství v Pithartově vládě. Byl prvním ministrem, který nastartoval finanční podpory začínajícím zemědělcům. Bohužel jeho úmysly byly brzděny komunistickými úředníky ministerstva zemědělství a zemědělských správ v okresech. Přesto se mu podařilo prosadit první dotace pro soukromé zemědělce, i když za krutých podmínek. Nepodařilo se mu u ministra financí Klause nalézt pochopení pro myšlenku dát každému soukromému zemědělci do začátku 1 milion korun, potom 10 let nic. Byl to právě Klaus, kdo po volbách v roce 1992 prohlásil, že jediných člověkem, který v jeho vládě nesmí být, je Bohumil Kubát. Pro Klause byla nejdůležitější privatizace a transformace socialistických podniků, nikoli vrácení půdy malozemědělcům a už vůbec ne jejich finanční podpora.

Po odchodu z vysoké politiky Kubát v několika rozhovorech pro media navrhoval spojení zemědělství, krajiny, venkovských obcí, přírody a životního prostředí pod jedno ministerstvo. Bohužel v politice nerozhoduje rozum a znalost životních zákonitostí, ale volební hlasy městské šedé masy.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.