Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 30. června 2017

Krávy posílají SMS

Na louce u obce Westerau ve Šlesvicku-Holštýnsku se pase 80 krav. Náhle jedna kráva, na jejímž ocase je připevněný nějaký černozelený malý předmět, uléhá do trávy. podle objemného břicha lze rozeznat, že se jedná o krávu březí, na kterou přišly porodní bolesti. 

Během několika minut se objeví sedmadvacetiletý majitel Phillip Ellerbrock, aby sledoval a napomohl telení. O začátku porodu se dozvěděl zásluhou svého mobilního telefonu, na který přišla zpráva vyslaná přístrojem umístěným na ocasu krávy. Signální zařízení si nemůže vynachválit. Dozvěděl se o něm od veterináře, který ho viděl na nějakém veletrhu, a na internetu. Jako první rolník v Šlesvicku-Holštýnsku je koupil. Zaplatil za ně 300 eur (7.800 korun) a investici si nemůže vynachválit. Jeho pomocí zachránil už několik telat a krav.

Přístroj se několik dní před předpokládaným telením umístí na ocas, kterým při telení kráva při porodních bolestech pohybuje jinak než při běžné pastvě či při spánku. Pří zrychlených pohybech ocasu vydá zařízení signál do mobilní sítě, který jde na telefonní číslo majitele. Může jít i na více telefonů najednou. Rodina Phillipa Ellerbrocka dostává signály na dvou mobilech. Zásluhou tohoto zařízení mohli už pomáhat při 60 porodech krav.

"Pro nás je chov krav nesmírně důležitý. Jsou jakoby součástí rodiny. Každá má své jméno, každou poznáme podle vzhledu. Proto její uhynutí není jen ztráta ekonomická, ale i rodinná." říká Ellerbrock. Je přesvědčen, že chov zemědělských zvířat bude pořád víc ovlivňován elektronikou, že krávy budou mít někde čipy-snad na hlavě, jejichž pomocí bude moci sledovat každý jejich krok. Počítač bude automaticky vyhodnocovat stav zvířat. Tím se rozpozná změna chování zvířat, například nemoc.

1 komentář:

  1. Jeden přístroj na 80 krav? Není to málo? Jak pozná termín porodu? Připouští uměle? Tam je přece rozptyl možná 10 dní. Nerozbijí přístroj při pití, dokrmování nebo při drbání?
    Vypadá to spíš na humbuk.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.