Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 23. ledna 2017

Televizní a vyhlídková věž v Hamburku brzy přivítá návštěvníky

Největší stavbou v Hamburgu, a jeho dominantou, je televizní věž zvaná "Telemichel", oficiálně pojmenovaná po významném zdejším vědci Heinrichu Hertzovi. Věž byla postavena v létech 1965 až 1968. Náklady na stavbu byly 57,2 milionů DM. Nyný  je věž kulturní památkou. Její celková výška je 279,5 m. Do roku 2001 mimo radiotelekomunikacím sloužila také jako věž vyhlídková. V současnosti slouží jen telekomunikacím a jako televizní a rozhlasový vysilač.
Ve výšce 124 m  byla vyhlídková restaurace, která byla v roce 2001 uzavřena kvůli uvolňování azbestu. Restaurace byla otočná, za hodinu se kotouč otočil kolem osy, takže za hodinu hosté mohli s výšky vidět celý Hamburg. Restaurace pojala 340 hostů. Až do výšky 204 m je věž z betonu, dalších 72,5 m je z oceli. Poté, co Deutsche Telekom odstranil z věže azbest, bylo by možné uvést do provozu vyhlídkovou restauraci. Nebyl však zájemce, protože náklady na renovaci zařízení by byly neúměrně vysoké. Od listopadu 2016 je určitá naděje, že turisté i domácí obyvatelstvo bude možné opět se pokochat rozhledem po Hamburgu.

Stavba hamburské televizní věže, podle projektu architektů Fritze Trautweina a Rafaela Behna, byla zahájena 25. května 1965 a ukončena 23. června 1967. Slavnostně byl na věži zahájen provoz 1. května 1968. Po druhé zažila  věž velký nápor návštěvníků při oslavě 25 narozenin v roce  1993, tehdy se u výtahů tlačily tisíce lidí.

Televizní věž v Hamburgu  byla v roce mnichovské olympiády, kdy byl uvedena do provozu mnichovská Olympijská věž,  druhou největší stavbou Německé spolkové republiky. V současnosti je šestou nejvyšší věží. Přestože 1. března 2005 bylo ukončeno analogové vysílání a vysílací zařízení odstraněno, věž patří k nejdůležitějším komunikačním stavbám a plní úlohu provozovatele operátory, mobilní telefony, satelity, pevné sítě, policii, zdravotnictví, televizi i rádia.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.