Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 7. září 2016

Legendární čtyřosý traktor BIG ROY je jako nový

Traktor Big Roy je dítětem své doby. Ve velmi krátkém čase se podařilo renovovat legendární čtyřnápravový kloubový traktor tak, aby byl ozdobou při 50. výročí existence firmy Versatile.
Traktor Versatile 1080 Big Roy byl postaven v kanadském Winnipegu v roce 1976, v době, kdy v Severní Americe byly dvounápravové kloubové traktory na vrcholu oblíbenosti. Jejich síla už se nedala dále zvyšovat, takže dosáhly vrcholu v podobě proslulého Big Budu.

Firma Versatile šla jiným směrem, místo dvouosého traktoru s dvojitou montáží pneumatik vyrobila traktor se čtyřmi nápravami a jednoduchou montáží pneu. Nápravy jsou odpruženy spirálovými péry. Zvláštností byl motor na zadní části. Kvůli tomu musel mít traktor kamerový systém, aby řidič viděl dozadu při připojování nářadí.

V přední části je umístěna nádrž na 2100 litrů nafty. Když v roce 1976 se traktor o váze 26 tun dostal na trh, nastal problém s nářadím, které by bylo pro tahouna o 600 PS vhodné.  Speciálně pro tento traktor byl vyroben podmítač o šířce 36,6 m a také dvacetiradličný pluh. Traktor podával na poli velký výkon, přičem poškození půdy váhou bylo minimální. Slávu traktoru ukončila ropná krize.

Minulo zimu si firma Versatile traktor vypůjčila ze Zemědělského muzea v Astinu a dala se do jeho renovace.  Celý traktor byl rozebrán, vyčištěn, opraven a znovu nalakován. Občas bude viděn na výstavách a veletrzích, jinak bude odpočívat ve speciální hale muzea v Austinu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.