Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 9. srpna 2016

Všichni jsou už v Riu, i prezident Zeman. Zahradníčkovy úvahy.

Brazilské Rio de Janeiro je v těchto dnech něco jako Spartakiáda v dobách největší slávy. Prezident ČR odjel do Brazílie dělat kampaň za své znovuzvolení. Na setkání s českými olympioniky se vybavil bílým vínem. S cigárem přilepeným na rtech trousil moudra. Z přítomných sportovců vypadlo, že se setkání účastnili dobrovolně na základě toho, že je bez jejich vědomí na setkání se Zemanem přihlásil nějaký neznámý vtipálek.

V Riu je přítomena i ministr pro místní rozvoj Karl-a Šlecht-ová, který se ovšem ještě před odletem vydala na domácí pastviny pohovořit s hovězím dobytkem. “Krávy jsou prima," oznámila. Rozuměly si.

Zatímco pan prezident Zeman poznává svět z druhé strany, a trousí moudra, např. o nešťastné Sáblíkové (kterou nechtějí pustit na start), paní Zemanové se "zapáčil nácvik streľby z pištole na imigrantov", takže má důvod být mezi vojáky hradní stráže více než doma. To je zvyk manželek starších vladařů.

Pro některé naše občany je věc s imigranty jasná, takže v diskusích sdělují veřejnosti "naprosto důvěryhodné informace": "Imigranti jsou tady, jsou všude po celé české zemi a zabíjejí mírumilovné Čechy po tuctech, ale česká zrádcovská proamerická a proněmecká media mají zákaz o tom informovat. Při středečním výbuchu v Praze, při kterém, podle spolehlivých svědků, bylo zabito 15 lidí a 33 zraněno. A media mlčí"

Televizní stanice je pro majitele zásluhou reklamy zlatý důl. Ani to jim nestačí, vymýšlejí jak vytáhnout peníze z diváků. Daří se jim poměrně obstojně, ale nespokojí se  ani s tím, co z nich tahají, chtějí víc. Chtějí platit za každý pořad zvlášť. Například internetová televize Blesk vysílá jedno ligové fotbalové utkání za 70 korun. To už je skoro jako vstupné na stadionech. Jistý představitel velké televize se minulý týden oznámil: "Češi chtějí za jednotlivé televizní pořady platit." Rád bych viděl ty Čechy, co tak rádi platí. Normální lidé to asi nejsou.

Smutný je pohled na zčernalé obilní lány. Déšť nenechává obilí vyschnout. Soukromník, o kterém jsem se zmínil před 14 dny už obilí sklidil, ale za cenu toho, že pole vypadá jako tankodrom. Velké společnosti čekají. Za minulého režimu se musel plnit plán za všech podmínek. Kdo první sklidil, byl král. Horlivci v nížinách hlásili konec žní v době, kdy na kopcích obilí metalo. Čuba nakoupil obilí na Slovensku a proto Slušovice jako první splnily plán nákupu. A to bylo na polích obilí určitě víc než v současnosti. Zemědělství je jediným oborem, kde je nutno spoléhat se na pánaboha, vzdělání je k ničemu, když přijdou takové žně jako letos. 

 Na závěr se vrátí ještě k Olympiádě2016 v Riu.  Správně říká český olympijský vítěz MUDr. Lukáš Pollert, že duch olympijských her je duchem byznysu. Ještě v 50. letech bývaly olympijské hry duchem starověkých řeckých amatérů. Zakladatelé novodobých her důsledně dbali na to, aby se na tam nedostali profesionálové, sportovci, kteří jsou za své sportovní výkony placeni. Nebylo dříve tedy možné, aby na olympiádě byli například tenisté nebo cyklisté vydělávající ročně miliony. Bohužel to se nedalo uhlídat, protože peníze se ke sportovcům dostávaly jinými legálními cestičkami. Například "státní amatéři" v socialistických zemích museli mít civilní zaměstnání, kde byli placeni, přičemž mnohdy ani nevěděli, kde jejich pracoviště je, neboť jejich zaměstnáním byl sport. V šedesátých letech byla jako největší škůdce amatérského sportu vyháněna z olympiády reklama. Sebemenší reklamní nápis byl důvodem k diskvalifikaci sportovce. Ani to se nepodařilo uhlídat. Reklama je už běžnou součástí veškerého sportu.

V současnosti šéfové sportovního dění bojují s dopingem. Myslím ž e za čas také uznají, že je to marný boj, jako byl marný boj s penězi a reklamou. Na boj s dopingem nyní doplatili ruští sportovci, kteří snad přiznali, že k braní drog byli nuceni státem. Protože věda nestagnuje a stále jsou vyvíjeny a používány nové neznámé chemické látky, které zvyšují sportovní výkony, jsou zákazy a tresty jen pro nejkřiklavější příklady dopingu.

Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.