Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 13. července 2016

Začalo rozmarné léto. Zahradníčkovy úvahy.

Nechal jsem si napsání tohoto příspěvku až po EURU 2016 ve fotbale. Velká sláva se už před finálem rozplynula do neurčita. Země, které určují dění, hlavně koloběh peněz, v evropském fotbale, Anglie, Německo, Itálie, Španělsko, skončily předčasně tak jako ČR.

O titul se nakonec poprali domácí Francouzi s Portugalci. V zápase rozpačité úrovně se brzy zranil Portugalec  Ronaldu, pokládaný za nejlepšího fotbalistu Evropy, portugalský tým i bez něho převzal pohár nejcennější. Moc fotbalových příznivců je jistě zklamáno, vždyť Portugalci mimo brilantní techniky a dokonalého bránění nic světoborného nepředváděli. Ale měli štěstí. Stačilo, aby maďarská střela nešla do tyče, ale o 5 cm do víc do brány a Portugalci by mnohem dříve jeli domů bez slávy stejně jako ČR. Hraje se však o body, nikoli na šance a krásu. A snědí chlapíci od Atlantiku uměli o body hrát - a hlavně měli štěstí.

Svezl jsem dnes dva lidi důchodového věku - každého zvlášť - a z jejich informací mi je všelijak.

Bývalý soukromý zemědělec, co s rodiči hospodařil po celou dobu vlády komunistů, mi řekl, že má důchod 3.000 korun. Před rokem 1989 byli považováni za milionáře, nejbohatší lidi v kraji. 10 ha půdy, hlavně luk, pronajatých od JZD (půda nevhodná pro velkou mechanizaci),  uživilo bohatě 3 lidi, neboť dřeli 5-20 hodin denně. Pořídili si 2 traktory  z3011 a Z5011, kombajn Gloria a všechny potřebné stroje pro polní práce a postavili stáje pro 20 ks skotu.  Po změně režimu v roce 1989 o všechno přišli. Stroje museli rozprodat, pozemky vrátit. Dneska má bývalý kavalír sotva na cigarety - a nedá dopustit na komunisty a  pravidelně je volí.

Při zpáteční cestě jsem svezl ženu, která se jako uklizečka nikdy v práci nepřetrhla. V posledních 20 letech byla většinou nezaměstnaná, jen některý rok ji pracák poslal hrabat trávu u obce. Dostala důchod přes 10.000 korun, přestože na sociální pojištění skoro nic neodvedla, a ještě se jí zdá nízký. Na rozdíl od onoho zchudlého sedláka ráda vypije  k cigaretám ráda něco tvrdšího, takže se dá pochopit, že důchod jí nestačí. ČR do Bruselu také moc neodvedla, přesto zemědělci chtějí stejně jako ostatní. Takový je současný svět, kdy poctivá práce je už skoro k smíchu.

Euro 2016 a současná Tour de France udělaly čáru přes rozpočet českým sýčkům z redakcích, kteří se stoprocentní jistotou předpovídali teroristické útoky, stovky mrtvých, tisíce raněných. Normální člověk s minimálním všeobecným rozhledem a střízlivým úsudkem musí konstatovat, že Francie je bezpečná země, jako jsou všechny západní země, a nějaký útok šílenců ji nevystraší. Taková i jiná neštěstí jsou bohužel součástmi života lidstva. Navíc Francie je velká a krásná, což hrdě ve svých živých obrazech pro kamery vrtulníků uvádějí i tamní zemědělci: "Tato země je krásná také naší zásluhou."

Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.