Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 30. července 2016

40 let od největší letecké havarie ČSA

Dvacátého osmého července 1976 došlo k nejtragičtější letecké nehodě ČSA na území tehdejšího Československa, když pádem do rekreační vodní nádrže Zlaté piesky u Bratislavy skončil let stroje Il-18. Zahynulo 76 osob, přežily 3 lidé (dva Češi a jeden Francouz).


Před 40 lety – 28. července 1976 – startoval v 8.52 hodin z pražského ruzyňského letiště čtyřmotorový turbovrtulový letoun Iljušin Il-18B na pravidelné vnitrostátní lince do Bratislavy, všechno se zdálo být v nejlepším pořádku. Až téměř k Bratislavě, probíhalo naprosto normálně.

Podezřelé je, že na palubě mezi 79 cestujícími (69 platících, 4 zaměstnanci ČSA, čtyřčlenná posádka a 2 palubní průvodčí) byl i jeden mechanik, který měl za úkol pozorovat motor číslo 4. V předvečer osudného letu se totiž letoun vrátil z lybijského Tripolisu a posádka hlásila, že signalizace od tohoto motoru pracuje nepřesně. V Ruzyni však žádnou závadu nenašli.

Příčina tragédie byla zřejmě jiná. Nejprve letadlo nedostalo povolení k zahájení klesání. Potom kapitán, místo aby začal klesat kroužením, zvolil riskantní strmý sestup. Následkem intenzivního brzdění se automaticky vypnul 3. motor a mechanik asi omylem ve zmatku vypnul  i 4. motor. Stroj se neovladelně začal stáčel doprava. Letadlo minulo řídící věž a začalo opakovat okruh, v 9.37 hodin dopadlo do jezera v rekreačním areálu Zlaté piesky. Nárazem do vodní hladiny se oddělila křídla a trup se rozlomil na dvě části, přičemž přední část klesla ke dnu a zadní plavala. Zahynulo 76 lidí.


Bratislavská letecká tragédie byla největší, ale slávabohu poslední v historii naší země i společnosti ČSA. Od té doby se tuzemsku i našemu národnímu leteckému dopravci velké tragédie vyhýbají.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.