Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 17. července 2016

100 let od bitvy na Sommě, jedné z nejkrvavějších bitev historie

Před 100 roky, 1. července 1916 začala na Sommě nekrvavější bitva první světové války, krvavější než proslulá bitva u Verdunu. Během čtyř měsíců bylo na bojišti více než jeden milion mrtvých a raněných.
Dnes  krajina vypadá nenápadně, na polích se vlní žito, pšenice, ječmen, oves, řepka, kukuřice, nepatrně šumí listí na stromech, ozývá se zpěv ptáků. Nic už nepřipomíná zákopy a lidská jatka, snad jen červený květ vlčího máku je jakýmsi nenápadným náznakem toho, že před 100 lety byla zdejší půda nasáklá lidskou krví.


1. července 1916 ráno v půl sedmé se rozpoutalo peklo. Francouzi a Britové zahájili v délce 40 km jeden z nejdražších válečných útoků historie. U Sommy byla jiná bitva než u Verdunu, kde to byl hlavně boj francouzských a německých armád, u Sommy soustředila armádu především Velká Británie, která poslala do boje vojáky ze svých území na jiných kontinentech, od Indie, přes Jižní Afriku až po Nový Zéland. A byl to pro britské velení traumatický zážitek; během první hodiny boje britská armáda měla 19.000 mrtvých a 38.000 raněných lidí.  


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.