Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 25. června 2016

Velká Británie šokovala svět. Zahradníčkovy úvahy.

Británie rozehřála i střední Evropu, počasí i při své nepolitičnosti zřejmě reagovalo na britské referendum a vytvořilo v České republice teplotní červnový rekord.

To by se sušilo seno, jen kdyby bylo pro co. Chov dobytka je nerentabilní, tak se ruší. Masný skot a ovce se napasou, tráva na loukách se jednou za rok z mulčuje. Zato pilní sekačkáři dneska jistě nalijí benzin a nastartují své hondy, stilly a monfildy a budou holit zelené koberce.

V britském referendu prý rozhodli důchodci. To na jedné straně potěší, neboť je to jeden z prvních případů, kdy důchodci mohli něco v politice ovlivnit, na druhé straně je to ostudné anglické sobectví vyvolané především pravidelnými vlnami lidí z východu Evropy, přicházejícími do Anglie. Anglickým důchodcům nevadí příliš Asiaté a Afričané, ale Východoevropané, kteří nepřicházejí výhradně za prací, ale také za sociálními dávkami. Necelých 100.000 Čechů a Slováků jistě britská ekonomika výrazněji nepocítila, ale přišly miliony Poláků, Rumunů a Bulharů.

Rozšíření EU o země východní Evropy se sice nelíbí jen starším Angličanům, ale ostatní z původní EU  zatím mlčeli. V roce 1973, když Británie do EU vstoupila, vládla na Západě pohoda, rostl blahobyt, nebyla starost o budoucnost. Angličtí důchodci se nyní  nechtějí dělit s Východem, který pro ně vždy byl symbolem bídy, chtějí se vrátit zpět do 60. let. Bohužel. Mladší generace Britů už jsou nevyléčitelně nakaženy ostatním světem, takže referendum nemusí být krokem zpět jen o 43 let, ale o 309 let, do doby, kdy bylo britské Spojené království vytvořeno. Skotsko a Irsko už naprosto vážně uvažují o odchodu z UK.

Je zřejmě pravdou, že největší vinu na odchodu Velké Británie z EU má bruselská byrokracie, která se pro hluchotu a slepotu v určitém bodě zastavila a nemůže dál, ani zpět. Doplácí na diametrální ústup idejí z 80. let, že EU bude svazem rovnoprávných regionů, nikoli dvourychlostní útvar národních států. Místo vytvoření rovných podmínek pro všechny občany EU, jdou neskutečné miliardy na ozelenění a cyklostezky. Paradoxně Velká Británie, která využívala výhodného postavení původní patnáctky zavelela k rozchodu. To překvapí a bolí.

K prvnímu rozuzlení už došlo, a to na fotbalovém EURU 2016 ve Francii. Český tým, společně s dalšími pěti, už šampionát opustil. Prakticky rozhodlo prvních deset minut, uspěchaný začátek, v utkání s Tureckem. Český tým se vrhl od počátku do útoku s cílem vstřelit první branku, a tím nervově labilním Turkům srazit sebevědomí. Bohužel zapomnělo se na to, že Turci fotbalové řemeslo ovládají dokonale, přičemž dovedou velmi rychle běhat. Takže se stal přesný opak, Turci z náhlého protiútoku vstřelili první gól a zbývajících 80 minut už si s nervosními českými hráči poradili.

 Dnešní horké ráno nevěští nic dobrého, na obzoru jsou zřejmě silné bouřky, takže ze sledování podvečerního fotbalu SLOvensko-Německo asi nic nebude. Dopoledne ovšem nevynechám oslavu výročí hasičského sboru v blízké obci. Snad to vedro bude zvládnutelné. Stánkaři jistě už ladí pivní pípy, dnes bude chutnat.

Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.