Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 15. května 2016

Studený máj a hokejová zklamání. Zahradníčkovy úvahy.

Po lijácích v předešlých dnech a po dnešní ranních dvou stupních nemyslím, že se bude opakovat loňský teplý a méně deštivý rok. První fotbalová liga skončila další ročník, i když v jarním  teplém počasí se téměř nehrálo. KOnec nejvyšší fotbalové soutěže byl velmi rozpačitý. O tom, že mistrem bude Viktorie Plzeň se vědělo dávno, a tak v závěru šlo jen o Evropskou ligu a o udržení v I. lize. 

O pobavení se postarala fotbalová Příbram. Nejdříve jeden příbramský funkcionář hostil pomocné (zbytečné) rozhodčí, kteří pak s alkoholem v krvi museli za lajnami asistovat trojici rozhodčích. Byli tam prakticky zbyteční, avšak některým novinářům se nelíbili některé jejich pohyby, a tak zprávu o  opilých rozhodčích rozmazali po celé zemi. Kdyby se jednalo o prezidenta či podobného politika, psalo by se, že to byla virÓza. Žádnou škodu nemohli způsobit na hřišti ani divákům. Co takový prezident? Co když při viróze ho napadne sesadit vládu nebo vyhlásit válku. Pravomoc k tomu má. Ale národ abstinentů ty dva rozhodčí, plus fotbalistu Limberského, odsuzuje. Při čtení některých názorů má člověk dojem, že mimo těch třech sportovců, se sklony k alkoholu, žije v ČR 10 milionů abstinentů, že ti pouzí tři opilci dokážou zemi udržet na předních místech ve spotřebě alkoholu.

Prezident Zeman by chtěl zestátnit Českou televizi, je prý podle něj ovlivňovaná pravicovými politickými stranami, tj .tzv. "pražskou kavárnou" a "sluničkáři". Co podobnými prohlášeními sleduje, dá se jen tušit, protože po podobných jeho výrocích vylézají jako švábi z děr na světlo boží různí absolventi vokovické Sorbonny, vysloužilí profesoři  marx-leninizmu, prognostici apod. a s nimi vexláci od Tuzexu, jimž peníze vypral Klaus, a pak společně prohlašovali, že šmelinou se nejúčinněji bojuje proti komunistickému režimu. Komunisti měli sjezd a opět zvolili do svého čela Vojtěcha Filipa z Českých Budějovic (kluka Filipů z Jedovar u TRhových Svin). Že si udrželi slovo "komunistická" v názvu strany je  výstraha pro všechny demokraty. Když si člověk dá trochu práce a zjistí si volební výsledky v malých obcích, zjistí, že komunisté mají na venkově stále podporu, dostávají až 50 procen hlasů. A volí je nejen "staří komunisté", jak si říkají vysokými důchody zabezpečení senioři s komunistickou minulostí, ale také spousta mladých lidí. Ti všichni nyní zavětřili příležitost, když v souvislosti s uprchlíky se v zemi rozpoutala kampaň proti EU. Přitom se o uprchlíky, kteří zde nejsou a nebudou, vůbec nejedná. Jde o akce proti EU, což je úhlavní nepřítel Kremlu. Větší než USA. A čeští komunisté, tradiční odpůrci všeho západního, pomoc Putinovi samozřejmě neodmítnou. Na sjezdu jen zopakovali to, co jsme od nich slýchávali celých 40 let: Jejich programem  je "Boj proti  vnitřnímu  a vnějšímu nepříteli."

Země zežloutla, stěžují si mnozí. Kvete řepka na nekonečných českých lánech. Dříve se řepka olejka pěstovala jen ve vyšších polohách, v nížinách na ní nebylo místo, tam se pěstovala řepa, vojtěška, chmel, pšenice a ječmen, luskoviny, zelenina. Tyto plodiny z úrodných polí zmizely a nahradily je plodiny z Vysočiny jako řepka, brambory žito, oves. Vyšší polohy samozřejmě ve výnosech a rentabilitě nemůžou konkurovat nížinám, takže se musí spokojit se zatravněním polí a pastvou dobytka. Všechno je podřízeno zisku. Po nás potopa. Po staletí zúrodňovaná a pravidelně chlévským hnojem hnojená pole se buď  změnila v louky nebo jsou zasypávaná umělými hnojivy a pesticidy. Výroba chlévského hnoje, kdysi důležitý produkt každého zemědělce, se zmenšila na minimum. Navíc hnůj se stal zajímavým obchodním artiklem různých podnikavců. Minulý týden jsem viděl v supermarketu plechovky s kravským hnojem, cena 38 Kč za 1 kg.

Myslím, že řepky se moc víc než před rokem 1989 nepěstuje, objevila se však jinde, než to bývalo v minulosti, hlavně v blízkosti velkých měst a u hlavních silnic. Pro tuto změnu dráždí oči městského obyvatelstva včetně novinářů, kteří řepku pomalu vydávají za Babišův vynález. Babiš jen na jejím pěstováním a zpracování vydělává u nás nejvíc.

Dneska se hrál hokej a český tým nečekaně prohrál s Dánskem. Stačilo pár českých vítězství a na autech se objevily české vlaječky, jako kdyby jejich řidiči-hurávlastenci se o úspěch nejvíc zasloužili. Po dnešku jich jistě hodně ubude. Osobně hokej nesleduji od dob, co se hraje na úzkých kluzištích. Říkám tomu bláznivé ježdění od branky k brance. Z toho mě bolí oči.
Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.