Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 24. května 2016

Prasečáky bez zápachu, nebo zákaz chovu prasat! Zahradníčkovy úvahy.

Dnešní bouřkové odpoledne mě zahnalo pod střechu a k napsání dalšího příspěvku pro Agrární venkov.  Končí květen. Ještě nenastal hlavní čas senoseče, a mám dojem, že ani nenastane. Nenastane určitě jako masová záležitost venkova. Většina lidí si ani nepovšimne, že zemědělské společnosti suší a senážují.

Pamatuji, když ještě 80. letech minulého století byli od května do října lidé ve vesnicích v pohotovosti a využívali každou možnost k výrobě sena, které většinou zkrmili domácími zvířaty, případně výhodně prodali JZD či státnímu statku. Kde že loňské sněhy jsou. Minulý týden jsem projel několik vesnic, bylo pěkné počasí, ale spatřit člověka s kosou nebo kupku sena se mi nepodařilo. Není to moderní. Dnes se vytáhne sekačka, nalije benzin, zatáhne za šňůru a už se za vysoké dávky decibelů nejchutnější tráva rozbíjí a mixuje tak, že není k použití.  Tráva, která mohla nasytit více či méně domácích zvířat končí na skládce nebo v kontejneru.

Docela se člověku nahrnou do očí slzy, když si uvědomí, kolik trávy jako krmiva se zničí, že z něho mohlo být mléko, maso, vlna, vejce a různé suroviny pro průmysl. Kolik mohlo být vyrobeno hnoje, z něhož by vyrostly brambory, řepa, řepka, obilí a další zemědělské plodiny. Dnešní společnost si myslí, že je dokonalá, přitom dovede jen dokonale plýtvat dary přírody. Dnešní hospodářství si moc nezadá s hospodářstvím komunistickým. Před rokem 1989 se plýtvalo lidskou silou a šetřilo na mechanizaci. Dnes je to obráceně, kupuje se drahá mechanizace a z lidí se dělají lenoši. Mléko, maso a další potraviny a suroviny, které produkovali čeští zemědělci, se dovezou ze zahraničí. Tohle nemůže dobře skončit.

Již dnes se více než polovina vepřového masa dováží ze zahraničí. A bude se asi dovážet ještě víc, protože proti chovům prasat se nyní postavili ekologové. Vadí jim prasečí zápach. Žádají zákaz chovu prasat v těch vepřínech, z nichž se prasečí vůně dostane k nosánkům zhýralých městských ochránců přírody. Poukazují na to, že v zahraničí už problém vyřešili. Spíš je to tak, že tam problém s prasečím zápachem nevznikl, protože velkovýkrmny vepřů jsou českou specialitou. V drobnochovech je intenzita prasečího zápachu nepatrná.

Někdy v 90. letech jsme se dostali do dvora soukromého zemědělce a nevěřili jsme, že chová prasata. Žádný zápach venku, ale ani ve stáji. Bylo tam asi 20 velkých vepřů a dvě prasnice se selaty. V kotcích bylo zastláno vrstvou slámy a velmi čisto, sedlák dvakrát denně vyklízel výkaly, které prasata jako čistotná zvířata zanechávala jen v jednom rohu kotce. Bohužel tento sedlák s chovem prasat  prý skončil někdy  okolo roku 2000.  O prasata nebyl zájem ani za nízkou cenu.

Dnes byly oznámeny výsledky prezidentských voleb v Rakousku. U nás byl o tyto volby nezvyklý zájem, patrně v souvislosti s nacionalistickým kandidátem Hoferem, v němž čeští národovci viděli pomocníka při rozbíjení EU, rozpoutávání násilí a přátelství s Kremlem. Rakušané brali volbu prezidenta hodně sportovně, chtěli dát najevo, že jsou unuděni žabomyšími válkami socialistů a lidovců, což se jim téměř nevyplatilo. Přitom funkce rakouského prezidenta je méně významná než prezidenta českého.

Doufám, že rakouská vláda si letošní prezidentské volby vezme k srdci a rychle se vrátí k demokratickým vládám v západní Evropě. Když padla železná opona doufali jsme, že se budeme Rakousku přizpůsobovat politicky, hospodářsky a morálně. Bylo to asi jinak, obyčejní Rakušané tenkrát tajně zatoužili po třídním boji a morálce českých svazáků a milicionářů. Letos tyto touhy jako by dozrály.

Nám už skončila 1. i 2. fotbalová liga a trenér reprezentace Vrba oznámil širší výběr hráčů pro ME ve Francii. Z tohoto výběru už vypadli hráči, kteří nezapadli do Vrbovy fotbalové filozofie. Vrba zřejmě nechce v týmu specialisty na jednu činnost, ale univerzály, dělníky, kteří jsou schopni zapojit se do hry na kterémkoli metru hřiště. Jeho asistent Karel Krejčí obratně vycouval z Viktorie Plzeň, kterou sice přivedl k titulu a Lize mistrů, ale také si po pětigólovém přídělu na Slávii uvědomil starou vojenskou zkušenost, že mazáky, kteří znají všechny ulejvácké finty, nepředělá ani ten nejhroznější důstojník.

Bouřka a déšť vesele nyní pokračují do noci, ale zítra snad sluníčko vyleze, a když ne zítra, tak někdy jindy a zase bude líp. Zdraví
Zahradníček JosefŽádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.