Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 15. dubna 2016

Jsme jedno slovo Czechia!

Název česko je paskvil, který vehementně prosazoval starý Železný jako ředitel-všeznalec při tatíkovských promluvách ve své televizi Nova. U blbců v pražských redakcích se to ujalo. Tam se ovšem ujmou i horší věci. A polistopadová generaci ani už netuší, co jí bylo vnuceno. Slušný člověk tak nikdy nemluvil, a když psal, tak s malým "č".

Korektní Němci zdvořile respektovali české blbce a utvořili příšerné slovo Tschechien, které mělo být na rozdíl od starého Tschechei politicky konezávadné, jako Slowakei. Němec, který nepíše do novin, použije samozřejmě Tschechei, což se vždy překládalo jako Čechy ve smyslu etnickém, nikoli státním. Vzdělaní Němci říkají  Tschechische republik s vědomím, že se jedná o Čechy a Moravu.

Oznamovat do světa, že oficiální název už nebude Czech Republik, ale Czechia, je bezcenná formalita tak jako vlastenecky z Hradu oznamovat Čechům, Moravanům, Slezanům a dalším národům a národnostem na českém území, že Hrad se nepodal cizákům, že můžou nadále používat název česko.

Místo zkratky ČR tedy bude se používat zkratka CZ nejen na vozidlech a internetu. Bylo těch zkratek za posledních šedesát let už dost: ČSR (Československá republika), ČSSR (Československá socialistická republika), ČSFSR (Československá federativní socialistická republika),ČSR (Česká socialistická republika), SSR (Slovenská socialistická republika), ČSFR  (Československá federativní  republika), ČR Česká republika).

Je snad možné obyvatelstvu ostatních států diktovat, jak mají to a to území nazývat? Zvyknou si zahraniční novináři na slovo Czechia? Největší legraci ze změny názvu českého území budou mít asi Slováci, kteří se asi změny nemohli dočkat, i když jsou na to "o" na konci jména státu zvlášť silně vysazeni a nikdo je nepřinutí, aby například  Itálii neříkali Taliánsko nebo Anglii Anglicko. Ostatně název česko se zrodil s největší pravděpodobností na Slovensku - alespoň v šedesátých letech to používali při zesměšňování českého obyvatelstva.

Přeměnou už zaběhlého a seriozního názvu The Czech Republic na korporátní "značku" Czechia se v obchodě asi moc nezmění, protože na výrobcích se nyní najde jméno výrobce a státu ojediněle, stále častěji je na obalech oznámení "Vyrobeno v EU".  (M.V. 15.4.2016) 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.