Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 26. března 2016

Velikonoce s Číňany. Zahradníčkovy úvahy.

V neděli 27. března 2016 přichází letní čas, meteorologové také předpovídají léto, ale v sobotu počasí ještě vypadá na pokračující zimní čas. Hříčka slov. Staré pořekadlo "Zelené vánoce - bílé velikonoce" by se letos mělo upravit na "Teplé vánoce - studené velikonoce." Radí tak teploměr: Na vánoce 13 stupňů nad nulou, na Bílou sobotu 7 stupňů.

Dva časy, zimní a letní, sice na otáčení Země nemají vliv, neovlivní ani cenu cukru, ale přesto zvedají hladinu adrenalinu některým lidem. Takový senátor Šiler je protesty proti letnímu času zaměstnán při každé změně, dvakrát za rok. Zřejmě nemá nic užitečnějšího na práci. Podle mých zkušeností proti letnímu času jsou hlavně lenoši, kteří ráno hodně dlouho leží. Býval u nás farář, který po zavedení letního času - v sedmdesátých letech - okamžitě posunul začátky ranních bohoslužeb na jedenáctou hodinu, vstávání o jednu hodinu dřív by ho prý zabilo. Dopadl špatně, vědělo se o jeho kontaktech s StB, proto se ho biskupství nenápadně, za pomoci církevního tajemníka, zbavilo.

V minulém příspěvku jsem se zmínil o ruchu v supermarketech, a to mně ještě nenapadlo, že letos jsou prodloužené velikonoční svátky na čtyři dny. Ve čtvrtek obchodní řetězce měly žně, lidé - mimo mne - nakupovali jako diví. Po pětašedesáti letech je dnem pracovního volna opět Velký pátek, takže došlo konečně na soulad s okolními státy, kde Velký pátek je svátkem odedávna. Jsem zvědav, jestli někdy bude také svátkem Svatodušní pondělí, jak tomu bývalo v minulosti a jako je tomu v jiných státech. Tento den býval svátkem i v komunistické NDR. To jsem osobně zjistil při jednom zájezdu, když nás vítaly uzavřené obchody.

Jak jsem se dozvěděl při rušení církevních svátků u nás nebyl v roce 1951 komunistický režim první. Už 21. března 1925 Poslanecká sněmovna odhlasovala zrušení svátků vánočních, velikonočních, svatodušních, Hromnic (2.2.), Zvěstování Panny Marie (25.3.), Narození Panny Marie (8.9.) a Svatého Jana Nepomuckého. Tatíček Masaryk prostě řekl, že postaru se žít nemá. Naštěstí nenechal vytrhat koleje a zbourat mosty jako pozůstatky "té prohnilé" monarchie. Vrátily se i církevní svátky, i když dodnes ne všechny.

Prezident Zeman si pozval na návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga  nejen na Pražský hrad, ale i do svého venkovského sídla v Lánech. Tam asi bude žranice. Číňan přiletí na velikonoční pondělí a aktivisté ho chtějí přivítat pomlázkou. Prý bude uzavřena smlouva o čínských investicích za mnoho miliard. Tak z toho jsem jelen, západní státy kvůli levné pracovní síle investují v Číně, Čína bude investovat v ČR. Proč asi? Kvůli levné pracovní síle to asi nebude, protože v ČR není možné najít na fyzickou práci ani drahou sílu. Snad budou Číňané nadále  investovat do českého fotbalu. Slavia jako nejstarší český klub pyšnící se slovanským jménem, který se tak pojmenoval, aby burcovat slovanské uvědomění proti "germánským utlačovatelům" z Vídně, se letos objevil s čínskými nápisy na dresech. Staří národní obrozenci se jistě obracejí v hrobech, mladým to nevadí.

Přestože Slavia si letos v lize nevede špatně, je na pátém místě, na Letné v utkání se Spartou neuhlídala lidového myslivce Lafatu a po jeho gólu se zhroutila. To se stává, ale proč trenér reprezentace Vrba šel po utkání do kabiny Sparty a pozval do reprezentace tři další hráče Sparty je záhadou, když z mistrovské Plzně měl v týmu jediného hráče Limberského. Sparťané současní i bývalí se Vrbovi odvděčili náznaky fotbalového umění a hlavně zmateným pobíháním po letenském trávníku, který tentokrát ovládli hoši ze Skotska. Skotové mě slušnou hrou příjemně překvapili. V minulosti bývalo po utkání české reprezentace se Skotskem spousta nářku, jak jsou naši hráči okopaní. Ve čtvrtek dokonce mnozí novináři očekávali skotskou pomstu za Rezkův nafilmovaný pád, který Skoty vyřadil z postupu na mistrovství. Nic takového se nestalo.

 Prim ve věštění chtějí stále hrát ekonomové. Jen některé z nejnovějších věšteb:
  • řetězce budou zdražovat potraviny na úroveň ostatních zemí,
  • české vepřové maso nebude,
  • české máslo nebude, 
  • krácení daní bude trestný čin,
  • čtvrtina českých lékařů chce odejít do zahraničí za vyššími platy, 
  • banky zavedou záporné úroky.
  • na internetu bude moci sledovat jen předplacené stránky
  • za každý sportovní přenos v televizi se bude platit
  • platit, platit, platit!

Kdyby vše šlo podle přání ekonomů, tak by se normální lidé nedoplatili a obyvatelstvo by muselo vymřít hladem.

Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.