Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 2. února 2016

Rašelina je palivo, které dráždí ekology.

Ve většině evropských zemích je zakázáno těžit rašelinu kvůli výrobě paliva. Výjimkou jsou britské ostrovy, Skandinávie a pobaltské země. Jedná se o organický materiál, který se tisíce let ukládal v kyselém prostředí zavlažovaném pouze dešťovou vodou. V Čechách se rašeliniště nalézají nejvíc v jižních Čechách a na Šumavě.

Až do počátku 60. let minulého století byla rašelina v mnoha oblastech jižních Čech ideálním a levným palivem. Obyvatelstvo v těchto oblastech nemělo nárok na příděl uhlí. Na jaře se z mokré rašeliny dělali borky (hranoly o velikosti cihly), které se přes léto nechaly vysušit a na podzim odvážely domů. Samovýroba borek skončila po dokončení kolektivizace, protože i vesnické obyvatelstvo muselo pravidelně chodit do práce a nemohlo se věnovat pracím pro sebe. Příděl uhlí byl rozšířen i na ně. Borky zřejmě souvisí s názvem vesnice Borkovice, která leží v rašelinné oblasti Soběslav, Dolním Bukovsko, Veselí nad Lužnicí.  V 18., 19. a na začátku 20. stoletíí se rašelinnými borkami topilo i v průmyslových závodech velkostatků (sklárnách, pivovarech, lihovarech, elektrárnách, pilách atd). Později se od tohoto topení upouštělo a rašelina se těžila jen jako surovina pro výrobu zahradnických substrátů. Sama o sobě, bez přísad, není hnojivem.


V současnosti se rašelina používá k topení hlavně v Irsku, kde je stále v provozu šest elektráren vytápěných rašelinou.  Tyto elektrárny zásobuje rašelinným palivem společnost BordMona, která z rašeliny vyrábí i rašelinové brikety do krbových kamen. Společnost zaměstnává 2000 lidí. K tomu, aby společnost mohla existovat, musí svádět těžké boje s ekology. Nyní se jí podařilo uzavřít smlouvu na těžbu rašelinových paliv do roku 2030. To rozzuřilo ekology, kteří tvrdí, že společnost do roku 2030 zničí 8.000 ha přírody. 

2 komentáře:

  1. My topíme peletami v kotli. Nejdřív jsme mysleli, že si koupíme klasická kamna na dřevo, ale s tím by bylo hodně práce. Topení peletami je lepší, protože z toho není tolik popela a hlavně si pelety koupíme už nachystané na topení, takže manžel nemusí řezat dříví.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Z pelet a narezaneho dreva je popelu stejne proboha 😅

      Vymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.