Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 6. ledna 2016

Zemřel hokejista a fotbalista Bronislav Danda

Poslední den roku 2015 zemřel ve věku 85 let v Brně bývalý hokejový reprezentant Bronislav Danda, dlouholetý hráč Rudé hvězdy Brno, jeííž neoficiální název byl Kometa.

Rodák z východních Čech, kde byly jeho sportovní začátky, zůstal po vojenské službě v Rudé hvězdě Brno, která potom jedenáctkrát získala mistrovský titul. Odehrál 344 zápasů a vstřelil 202 gólů. V té době už měl za sebou první starty v hokejovém reprezentačním týmu. Rychlý technický hokejista Danda zakotvil na křídle proslavené útočné řady Danda - Bartoň - Bubník, která excelovala v Brně i v reprezentaci.

Jako reprezentant se Bronislav Danda zúčastnil devíti mistrovství světa a třech olympijských her. V reprezentaci odehrál 80 zápasů a vstřelil 45 gólů. Olympijské hry v roce 1956 byly poznamenány studenou válkou a politickými tlaky na reprezentanty. To že v Cortině nebyl první SSSR, ale nepřátelé z USA, znamenalo, že v čs. reprezentaci, která s USA vysoko prohrála, musely padat hlavy největších opor, tedy i Danda dostal zákaz reprezentovat. Vrátil se na mistrovství světa ještě jednou, v roce 1960.

V době Dandových nejlepších sportovních let se na otevřených kluzištích hokej hrával jen v zimě, a tak od jara do podzimu se většina hokejistů se věnovala letním sportům, hlavně fotbalu a tenisu. Dandovi se dařilo i ve fotbale, přestože preferoval hokej, a tak se občas objevil v nejvyšších fotbalových soutěžích. Nejdříve hrál ve 2. lize na křídle brněnské Zbrojovky, od roku 1957 v prvoligové Rudé hvězdě Brno, za níž vstřelil tři branky. Odehrál také jedno utkání v Poháru vítězů pohárů.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.