Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 13. prosince 2015

Lepší je dát peníze všem, nekrmit jen administrativu

S tím, jak se sociální systémy stávají stále nákladnějšími na správu a  zneužitelnými, roste chuť států se celé zátěže zbavit. Finsko připravuje zákon, podle něhož všichni dospělí občané budou dostávat fixní měsíční dávku. Země si od toho slibuje nejen obrovské úspory na správu sociálních dávek, ale také podporu zaměstnanosti. 

Podle logiky tamních politiků; lidé, kteří budou mít zaručený příjem, budou ochotni vzít jakoukoliv práci, i špatně placenou, hlavně proto, že dostanou něco navíc. Zatímco nyní, když nastoupí do práce, naopak o podporu přijdou. Definitivní podoba zákona bude hotová až v příštím roce, nicméně pořád jde o první zemi na světě, která chce experiment s jednotným příjmem dotáhnout a zavést jej už v roce 2017.

Jednotná dávka "na život" asi je být tím ideálním řešením, jak možná ukáže Finsko, Nizozemsko - a možná i Švýcarsko, které rovněž o něčem podobném dlouhodobě uvažuje. Výhody jsou jasné: minimální náklady na správu. Jde jen o to, nastavit ji tak, aby zemi nezruinovala a lidem umožnila žít.

I v ČR by jednotná dávka docela dobře nahradila chaotický systém podpor, z něhož hlavně profitují dlouhodobí příjemci, protože se v něm vyznají lépe než ministryně práce a její podřízení. Na odpor by se v ČR jistě postavily velké skupiny vlivných lidí z kast V. Klause a M. Kalouska, pro kterou je jakákoli majetková rovnost už jen z ideologických důvodů nepřijatelná.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.