Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 19. prosince 2015

Dnes slaví narozeniny Christina Colloredo-Mansfeldová

Pětasedmdesáté narozeniny oslaví 19. prosince 2015 Christina Colloredo-Mansfeldová, dědička slavného šlechtického rodu. Veřejnost ji zná zejména kvůli její dlouholeté neúnavné snaze získat zpět do vlastnictví zámek Opočno 

Kristina Colloredo-Mansfeldová se narodila v Praze na začátku německé okupace v roce 1940. Jako mladá aristokratka se vlastně jen narodila, protože její rodině majetek zabavilo gestapo. Po válce jim jej prezident Beneš odmítl vrátit. Se svými rodiči jako šestiletá emigrovala a žila v Kanadě, Švýcarsku, Rakousku nebo Řecku. V kanadském Ontariu se její rodina usadila na ovocné farmě. Za svého života pracovala jako modelka a chvíli i jako kaskadérka u filmu, byla třikrát vdaná a má tři syny.

Christina Colloredo-Mansfeldová, která nyní žije střídavě v Rakousku, Řecku a Čechách, se vydání zámku v Opočně domáhá od roku 1991. Soudy původně vrátili jí zámek vrátily. Později jí ho postkomunistický soud opět zabavil. Soud v Rychnově nad Kněžnou se případem začal znovu zabývat letos v květnu, protože Ústavní soud loni v březnu vyhověl stížnosti podané Colloredo-Mansfeldovou a uvedl, že listiny, které žalobkyně předložila, hovoří v její prospěch. Colloredo-Mansfeldové už vysoudili obrazy z rodinné sbírky, téměř 5000 hektarů lesa v Orlických horách a na dvě desítky nemovitostí v okolí Opočna. Patří jim také zámek v Dobříši.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.