Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 30. srpna 2015

Auta bez řidičů.

Už brzy prý tohle bude na silnicích běžný obrázek, který zcela promění vnímání automobilismu. Kromě jiného lidé vozy přestanou vlastnit. Budou je sdílet nebo si je vzájemně půjčovat.

Kdo by chtěl vlastnit auto, když si ho bude moci přivolat telefonem?"

Ve větším počtu se podle společnosti Boston Consulting Group objeví samořiditelná auta brzy, už za dva roky, zatím ale jen na vybraných komunikacích. V roce 2025 pak bude mít trh s nimi hodnotu až 42 miliard dolarů.

Zcela samostatně se podle konzultační firmy budou auta bez řidičů schopna pohybovat v ulicích měst v roce 2022. A v roce 2035 budou představovat už čtvrtinu všech prodaných vozů. Nejrychleji prý přijmou novou technologii Japonsko a západní Evropa. Po nich Spojené státy.

Ovládání automobilu „bez volantu nabízejí už dnes někteří výrobci. Zatím ale jen v podobě nejrůznějších asistenčních programů ulehčujících život řidičům. A týká se to hlavně vybraných luxusních vozů značek Audi, Mercedes-Benz a BMW.

Nicméně stále více světových automobilek zkoumá možnosti samořiditelných vozů. Naposledy Ford, který byl v tomto ohledu zdrženlivější než ostatní výrobci.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.