Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 10. května 2015

Konec války z dnešního pohledu

Jak čas plyne a po sedmdesáti letech se objevují nové dokumenty o 2. světové válce, musí napadnout člověka, že s tím koncem války, Pražským povstáním a osvobozením českého území to asi bylo trochu jinak, než se dlouhá léta po válce psalo a většina lidí tomu doposud věří.


Že je Německo definitivně poraženo, bylo zřejmé už na konci dubna 1945, když byl Berlín dobyt Rudou armádou a Hitler spáchal sebevraždu.  Území Protektorátu doposud bylo jakýmsi hluchých místem v Evropě. V Teheránu i na Jaltě se na něj pozapomnělo, protože nepasovalo do uzavřených dohod. Nejednalo se o německé území, na kterém by po válce byla zřízena okupační zóna s dohledem některé vítězné mocnosti, ani o území jiného státu, ani o samostatný stát, který by měl splácet nějaké reparace. Demarkační čáru dohodl narychlo americký generál Eisenhower s ruskými maršály. Tím prý zachránil životy nejméně 100.000 amerických vojáků. Toto neprozíravé rozhodnutí bylo v podstatě otevření prostoru a ústupkem Stalinovi, jemuž na životech ruských ani jiných vojáků - a ani civilistů - nikdy nezáleželo. Pronásledování zbědovaných německých vojáků, snažících se co nejrychleji dostat domů, na českém území bylo toho dokladem. Navíc záměrně rozšířenou dezinformací o usazení Schörnerovy armády v Praze bylo vyprovokováno Pražské povstání s dramatickým voláním o pomoc, čímž se v celé zemi odzbrojování německých vojáků stalo téměř povinností českého obyvatelstva, protože náhle probuzení bývalí i noví čeští političtí vůdcové potřebovali mít podíl na porážce nacistického Německa. Mnoho lidí potřebovalo rychle převléci kabát. Že to stálo mnoho životů a utrpení je dodnes přecházeno mlčením. Naskýtá se také otázka, jestli celý proces "osvobození", s rudoarmějci na tancích, nebyl předem dohodnut mezi Stalinem a Benešem.


O osudu Československa rozhodl nelegitimní Beneš už v letech 1942 - 1943, když šel do holportu se Stalinem. Za to ovšem sovětští vojáci, kteří padli v bojích na našem území, nenesli nejmenší odpovědnost. Ti museli umírat pro to, aby Stalinovi padly do rukou továrny na zbraně a uranové doly.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.