Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 23. března 2015

Bombardování Českých Velenic a Českých Budějovic 23. března 1945

Jako strategický německý železniční uzel se 23. března 1945 České Velenice staly terčem náletu bombardérů 15. US Force startujících ze základen v Itálii. 

Za krásného jarního slunečného poledne 23. března 1945 se ve výšce 8000 m ozvalo třicet bombardérů B-24 Liberator, které na nádraží plné lidí, železniční dílny, město a okolí (Ehrendorf, Jakule u Nových Hradů) vysypaly dávku asi 1.000 leteckých bomb. Podle německého odhadu toho dne v Českých Velenicích zahynulo 1.200 - 1.300 lidí. Zcela zničena byla nádražní budova. 
Nádražní budova v Českých Velenicích byla bombardováním zničena
Ve stejný den došlo k bombardování nádraží v Českých Budějovicích, kde zahynulo 33 lidí. Byly rovněž bombardované Drážďany, Kralupy, Wels, Mnichov aj. města.

K americkému bombardování železničních uzlů České Velenice a České Budějovice 23. března 1945 došlo na žádost sovětské armády, neboť tudy mohla bez problémů z českých zbrojovek proudit výzbroj pro německá vojska na východě.
 
Justiční palác v Českých Budějovicích po bombardování.
Bombardování Českých Budějovic pokračovalo i 24. března 1945.

Podle tvrzení některých pamětníků, po odletu bombardérů 23. března se nad Českými Budějovicemi objevila stíhačka, která kouřem napsala číslo 24. Někteří lidé podle toho usoudili, že bombardování přijde i příští den, většina si však myslela, že jednoho bombardování bylo dost, že Američané mají důležitější cíle, a tak sirény zase nerespektovala, což bylo příčinou zbytečných smrtí a zranění.
Budova českobudějovického gestapa po bombardování
Při druhém bombardování 24.března 1945 v Českých Budějovicích zahynulo 55 lidí, v sousední obci Suché Vrbné zahynulo 91 lidí. Zraněno bylo na 600 lidí. Velké škody byly způsobené na budějovických budovách, hlavně na nádražních. Ve městě byly zasaženy tužkárna Hardmunth, tabáčka, budova soudu a věznice gestapa. Přímý zásah dostal záchodek před Justičním palácem, u mostu přes Malši. Několik významných budov bylo poškozeno na Lannově třídě, včetně hlavního úřadu českobudějovického gestapa. (R.Fischer)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.