Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 2. ledna 2015

Za rakovinu prý nikdo nemůže

Už roky nám lékaři říkají, že rakovina pramení ze špatné životosprávy, z nedostatku pohybu či že je způsobena dědičností. Americká vláda dokonce podporuje sto tisíc projektů, které se mají pokusit nalézt vadné geny, které jsou příčinou rakoviny. Chyba lávky.

Dvě třetiny případů rakoviny jsou dle odborníků způsobeny náhodnými chybami během dělení buněk, to jest náhodnými mutacemi v DNA. A těmto omylům člověk nijak zabránit nemůže. Na Johns Hopkins University School of Medicine vzniklo v poslední době 31 studií o rakovině, přičemž jen devět z nich dávalo nádory do souvislosti s životním stylem, který si sami zvolíme.

Vědci dále zjistili, že čím častěji se některé buňky dělí (a tudíž regenerují), tím spíše časem dojde k chybě. To je taky důvod, proč je nádorové bujení v některých orgánech častější. Například buňky tlustého střeva se dělí 2krát častěji než buňky tenkého střeva. Obdobný příklad můžeme nalézt u slinivky. Její buňky se „omlazují" daleko rychleji než buňky pánve, proto je také více případů nádoru slinivky než pánve.

Studie zveřejněná v Journal Science vyznívá fatalisticky, ale není třeba zoufat. „Medicína by se měla zaměřit na včasné odhalení rakoviny, aby byl nádor ještě ve stadiu, kdy ho lze léčit," říká doktor Cristian Tomasetti.

Kuřte a opalujte se, jak je libo?
Co se týče rakoviny plic a kůže, zdá se, že zde nelze zcela pominout vnější vlivy (kouření a časté opalování se). Profesor Bert Vogelstein, vedoucí týmu, který zveřejnil novou studii, podotýká: „Jsou mezi námi jedinci, kteří se dožili vysokého věku, ačkoli byli během života vystaveni karcinogenním látkám, ovšem i u nich lze říci, že měli jednoduše štěstí."

Lékaři, kteří se zaměřují na zdůrazňování zdravé životosprávy, se nenechali odradit. „Zatímco některé nádory lze svést na smůlu, bezpečně víme, že u jiných jde o kombinaci genů a prostředí. Dle našich zjištění čtyři z deseti případů rakoviny pocházejí z faktorů, na které člověk má vliv," podotýká doktorka Emma Smithová z britského centra pro výzkum rakoviny a dodává: „Nekuřte, cvičte, zdravě jezte, zhubněte a omezte alkohol."

Nizozemský profesor Hans Clevers ke studii říká: „Je velice užitečná, protože pomůže pacientům si uvědomit, že rakovina není jejich vina. Běžný pacient s nadorem je holt smolař."


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.