Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 10. ledna 2015

Agroturistika jako součást zemědělství (3)

Majitelé selských penzionů mají možnost využívat pohostinské prostory i pro pořádání sezónních akcí a pro zájmové organizace a skupiny. Mohou organizovat trhy, bursy, kurzy řemesel (vaření), kulturní akce, setkání absolventů, rodáků aj.

Nejvděčnějšími hosty zemědělské usedlosti však jsou děti, i když to hned nedávají najevo. Zážitky ze setkání s domácími, polními i lesními zvířaty jim zůstanou trvale zaryty v paměti. Jeden pohled do stáje sdělí dítěti víc než celá obrázková kniha. V mládí se formuje vztah člověka k přírodě a zemědělství. Provozovatel penzionu má například možnost nabízet uspořádání oslav dětských narozenin. Musí ovšem umět nabídnout k podívané i vhodnou stravu a zábavu.

O penzionu ve dvoře má vědět veřejnost. Pokud nestojí u silnice, měly by tam být informační tabule a směrovky, reklama by měla být na internetu, v novinách a časopisech.. Nejdůležitější by měla být změna legislativy, ale o tu by musely mít zájem hlavně organizace zemědělců. Měl by být statut selské usedlosti, k jejíž činnosti by mimo rostlinné a živočišné výroby automaticky patřily stravovací a ubytovací služby, výroba potravin, maloobchod potravinami a další činnost podporující rozvoj zemědělského venkova. Jedinou podmínkou by měla být klasická rostlinná (do 45 ha) a živočišná výroba.

Na tyto usedlosti by se neměly vztahovat pravidla jako na hotely a obchod bez tradiční zemědělské výroby, provozovatel by se měl obejít bez spousty povolení a živnostenských listů, měla by stačit pouze jednoduchá ohlašovací povinnost. Placení daní by se mělo vrátit k paušální platbě z výtěžnosti zemědělské půdy.

Toto je jeden ze snů, obava a upozornění, že přímé platby, které dnes zemědělce živí, nebudou věčně -  a k provozu BPS a jiných výdělečných zařízení se drobní zemědělci v českých podmínkách prakticky nedostanou. Kombinace zemědělství se službami pro veřejnost je také jedna z možností, jak vesnice uchránit před chalupářským maloměšťáctvím uprostřed lánů postsocialistické velkovýroby.

Agroturistika jako součást zemědělství
Agroturistika jako součást zemědělství (2)
Agroturistika jako součást zemědělství (3)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.