Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 7. ledna 2015

Agroturistika jako součást zemědělství.

Požadavky na podnikání v agroturistice jsou pořád vyšší, tento druh podnikání je pořád nákladnější.  V zemích na západ  se jedná o záležitost sedláků, jejichž hlavním zaměřením je tradiční hospodaření na menších výměrách včetně chovu hospodářských zvířat, přičemž využití dvorů k ubytování turistů je vedlejší činnost pouze sedlákovy rodiny, i když výnosnější než zemědělství.  V českých podmínkách, kde jsou sedláci v menšině, je to většinou obráceně. Velké penziony hotelového typu se zaměstnanci na vesnicích zřizují různí městští podnikavci a dobrodruzi, kteří kvůli nalákání hostů si k nim pořizují domácí a hospodářská zvířata (téměř výhradně koně). To se západní m ubytování v selském dvoře nemá  mnoho příbuzného. 

Jsou v ČR malí sedláci, kteří mají velké usedlosti a poskytováním služeb pro turisty se zabývají nebo by se chtěli zabývat. Tuto činnost je třeba dobře uvážit a naplánovat. Sedlák k tomu musí mít určité vlohy. Má zhoršenou pozici tím, že tradice letních bytů byla zrušena po roce 1948 a vzory prakticky nejsou.  Musí se naučit být nejen kuchařem, číšníkem, pokojskou, hospodským, vinárníkem, kavárníkem, ale také řezníkem, uzenářem, mlékařem, účetním, nákupčím atd. A to všechno při běžné zemědělské činnosti. 

Ubytování na selském dvoře je značně rozšířené v německy mluvících zemích. Kdo v letech na přelomu tisíciletí sledoval německý seriál Big Ben (v originálu Der Bull von Tölz) jistě si pamatuje, že téměř v každém z 69 dílů se objevilo nějaké vesnické rodinné ubytovací zařízení. Může to být  určitým vzorem, i když v současnosti vývoj lidstva i techniky pokročily a nároky hostů jsou vyšší. (pokračování)

Agroturistika jako součást zemědělství
Agroturistika jako součást zemědělství (2)
Agroturistika jako součást zemědělství (3)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.