Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 10. prosince 2014

Rakousko chce vyhnat smrt ze silnic

V roce 1961, kdy se začala vést statistika dopravních nehod, bylo v Rakousku 1,4 mil. motorových vozidel. Počet mrtvých při dopravních nehodách stoupal až do roku 1972, kdy na rakouských silnicích zemřelo 2.948 lidí. V současnosti je v Rakousku evidováno 6,4 mil motorových vozidel a počet mrtvých na silnicích letos bude okolo 430 osob.
Rakušané mají vypracovaný spolehlivý program pro snižování dopravních nehod, podle něhož by v roce 2020 na rakouských silnicích nemělo zemřít víc než 311 lidí. Konečným cílem je 0 (nula) mrtvých lidí při dopravních nehodách. Základem k snižování dopravních nehod je informovanost řidičů a upozorňování na to, že alkohol a agresivita nejsou vizitkou dobrých řidičů.

Základní úkoly při snižování dopravních nehod:
1. Rychlost: Zkušenost říká, že "každý kilometr rychlosti se při nehodě přičítá." Rakouská policie plánuje zrušení veškeré tolerance při překročení rychlosti. 
Podle záměrné odlišné tolerance v rakouských zemích došlo se k závěru, že jen při pouhém snížení tolerance o 4 km je podstatně méně nehod.

2. Kontroly na alkohol: Čím více silničních kontrol na alkohol, tím méně lidí sedá za volant s alkoholem v krvi (více než 0,8 promile).

3. Bezpečnostní pásy: Asi 60 úmrtí na silnicích je způsobeno nezapnutými bezpečnostními pásy. Doposud je policejní kontrola možná jen při zastavení vozidla. Podle nového zákona bude za nepoužití pásů možné udělit pokutu na základě videozáznamů. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.