Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 6. prosince 2014

Každá lahev za 200.000 korun

Vína, koňak a šampaňské objevené spolu s relikviářem sv. Maura na hradu Bečov nad Teplou v roce 1985. Podle nejnovějšího odhadu českého sommeliéra Jakuba Přibyla mají cenu zhruba 20 milionů korun. Unikátní sbírka 136 lahví, kterou na konci druhé světové války rodina Beaufort-Spontin schovala pod podlahu hradní kaple, pochází z let 1890 až 1899. 
Bečov nad Teplou
Hodně lahví má částečně zachovanou etiketu. Lze tedy bezpečně určit nejen původ, ale i konkrétního vinaře, od kterého pocházejí, i obchodníka, jenž vína prodával. Každá lahev má hodnotu minimálně 200 tisíc korun.

Součástí historického souboru lahví, která je od roku 2011 zapsaná v evidenci mobiliárního fondu Bečov, jsou především francouzská vína bordeaux či burgunské, ale i portské nebo pár lahví šampaňského. Je v ní i několik lahví z ikonického vinařství Chateau d´Yquem, které se může od roku 1855 chlubit kategorií premier cru supérieur classé. Většina vín je sladká, takže zatím mají svou hodnotu nejen jako archivní muzejní kousky, ale také jako samotné víno. Mnoho z nich je momentálně ve své nejlepší kondici.

Tři z lahví, které sommeliér analyzoval, budou využity v připravované expozici relikviáře sv. MauraU vín, jejichž kvalitu by mohl znehodnotit čas, musí rozhodnout odborníci, případně ministerstvo kultury. U menší skupiny vín bude nutné v souladu s názory expertů hledat další způsoby jejich ochrany spočívající například v přezátkování u původního výrobce, který stále existuje. O dražbě nebo prodeji se neuvažuje.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.