Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 15. září 2014

Muslimové ve střední Evropě.

"Pro Aláhovu slávu, uříznou ti hlavu," hřmí refrén. Přeplněný sál – nějakých sto padesát, možná dvě stě lidí – zpívá populární song (jen na serveru YouTube má téměř milion zhlédnutí). Zpěvák Tomáš Ortel uvádí v jednom klubu na pražském Žižkově píseň Mešita: „Všichni víme, co se děje, komu zas podřízli krk, abyste podepsali petici!“ Porozumění publika, skandování, potlesk, ruka nad hlavou zatnutá v pěst, po písni nekonečný aplaus. Nadšení.

K jedné mešitě se jde z Opletalovy ulice v centru Prahy. Několik arabských směnáren, jedna patří třeba Syřanovi, který nemůže přijít na jméno Bašáru Asadovi. Několik arabských obchodů. obchod Galaxy Food s halal potravinami – malý krámek sortimentem i vizáží připomíná řeznictví s drobnou příměsí prodejny oliv; sem tam nějaká sladkost. „Není problém, aby se tady prodalo sto, dvě stě kilo masa denně.“ Zisky jsou víc než přirozené – jsme pár metrů od mešity, kam minimálně v pátek proudí davy. Zdroj: Česká pozice

Čísla ze sousedního Rakouska. Za posledních 10 let přibylo v zemi 69,3% muslimů. Celkem je v Rakousku 573.876 muslimů., což je 6,8% všeho obyvatelstva. Nejvíc je Turků, z nichž 86.000 má rakouské státní občanství. Dále přicházejí muslimové nejvíc z Bosny a Hercegoviny a z Makedonie.

Největší koncentrace muslimů je ve Vídni a při hranicích s Německem. Ve Vídni žije 216.340 muslimů, kterří tvoří 12,9% obyvatel Vídně.

Do České republiky se muslimové dostávají až po roce 1989. Předtím se zásluhou železné opony v zemi prakticky nevyskytovali. Podle sčítání v roce 2011 je v ČR evidováno 3.400 muslimů. Ministerstvo vnitra uvádí 11.000 muslimů. Většina jich žije v Praze a Brně. Jedná se o turecké a arabské větve. Pocházejí z Iráku, Jemenu, Sýrie, Egypta, Bosny a Hercegoviny, Afghanistánu a ze zemí bývalého Sovětského svazu.  Teď u nás už vyrůstá jejich druhá generace.

Jako komunita zatím nepředstavují muslimové žádné bezpečnostní riziko, čas od času se však objevují jedinci, kteří jsou podezřelí z napojení na mezinárodní organizace usilující o destabilitu v některých zemích.

 Problémem je zneužívání evropského práva, protože s mnohými náboženskými zvyklostmi islámu si zákonodárství mnoha evropských zemí nevědí rady.. Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.