Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 13. září 2014

25 let od úprku východních Němců do Maďarska.

V těchto dnech se oslavuje 25. výročí otevření maďarsko-rakouské hranice pro občany Německé demokratické republiky. Od tohoto dne východní Němci začali hromadně prchat do Maďarska, odkud jim Maďaři umožnili vlakem cestovat do Vídně.  Masa Němců cestovala přes Československo. Jako do jediné cizí země tam měli možnost cestovat bez omezení.

Situaci na západoněmecké ambasádě v Praze, přeplněné východoněmeckými uprchlíky, musela Adamcova vláda řešit vysláním zvláštních vlaků. Jiní občané NDR nechávali na parkovištích i na silnicích v Československu Trabanty, nasedali do vlaků a cestovali do Maďarska.

Historickou obrátku vzpomněl bavorský sněm v pátek slavnostním zasedáním v Pasově. Jeho prezidentka Barbara Stammová zdůraznila, že Německo bylo tehdy železnou oponou a postřelovacím hraničním pásmem ostře rozděleno, a najednou se v roce 1989 otevřela první skulinka.

  „My Němci nikdy maďarskému lidu nezapomeneme, co tehdy umožnil. Díky jeho a rakouské ochotě pomoci se začala zeď v hlavách bortit. V železné oponě se objevila trhlina a vedla nakonec k jejímu pádu. Evropa začala srůstat…" řekla Stammová.

2 komentáře:

  1. Z Prahy jezdili enderáci vlaky přes NDR do SRN, a ne do Maďarska. Domluvil to tehdy Hans Dietrich Genscher a oznámil to z balkónu velvyslanectví SRN. Z NDR přijeli autobusy a vozily enderáky s doprovodem VB na nádraží do Libně. Soupravy byly DR, (železniční společnost NDR). První vlaky jely přes NDR do SRN, další pak přímo do SRN.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. My na jižní Moravě jsme sledovali v rakouské televizi jízdu vlaků s enderáky přes maďarskou a rakouskou hranici a viděli opuštěné trabanty v ulicích i v polích

      Vymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.