Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 5. června 2014

Sedmdesát let od vylodění spojenců v Normandii.

Před sedmdesáti lety došlo k největšímu vojenskému útoku z moře na pevninu. Vylodění amerických a britských vojáků v Normandii bylo největším vyloděním v historii.


Velitelé americké a britské armády noc před vyloděním příliš nespali. Nervozita dosahovala vrcholu. V případě neúspěchu by zřejmě nabrala válka směr, který by morálně posilnil německou armádu. Zodpovědnost na sebe převzal vrchní velitel spojeneckých vojsk Dwight Eisenhower. Den "D" začínal 6. června 1944 ráno. K německým opevněním v Normandii muselo být dopraveno 150.000 vojáků. Začala operace, která nikdy nebude překonána.

Největší podíl na úspěchu operace měl moment překvapení. Spojenci rovněž měli převahu ve většině zbraní, ale důležitější úlohu sehrála dezinformační kampaň. Hitler věřil, že útok se odehrál úplně jinde (Pas-de-Calais) a nedovolil v Normandii posílit bránící německé jednotky. Vylodění se zdařilo také kvůli nepřítomnosti německého letectva. To umožnilo odeslat do Normandie desetitisíce spojeneckých parašutistů.

Američtí a britští parašutisté obsadili čtyři cesty, kterými bylo možné z pláží proniknout do vnitrozemí, a zničili železniční a silniční mosty, aby se do oblasti nedostaly německé posily.

Vylodění v Normandii bylo ukázkou špičkového plánování tehdejších spojeneckých generálů. Vojenská akce byla unikátní rozsahem i mírou utajení, díky kterému se podařilo překvapit německé obránce francouzského pobřeží. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.