Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 17. června 2014

Povinná vojenská služba a dětské představy.

Novináři i čtenáři jsou jako draví psi, mají rádi takové kosti, o které se můžou rvát. Nejlepší takové kosti jsou témata, která se dají dlouho okusovat, až změní tvar, že se neví, jak původně vypadala. Počty čtenářů a diskutérů stoupají, provizí z reklam přibývá. V poslední době se zásluhou předsedy vlády na veřejnosti objevila kost zvaná povinná vojenská služba.
Bohuslav Sobotka prohlásil, že vojska NATO v Evropě nechceme. Okamžitě padly dotazy, kdo by nás v případě napadení bránil. Události na Ukrajině připomněly, že Rusko zdaleka není ochočený medvídek, který má rád svůj pelíšek, ale stále silný dravec, který chuť vydat se za kořistí i hodně daleko nepozbyl.

Česká republika má sice nějakou armádu, prý 20.000 profesionálů. Kde jsou, to je samozřejmě utajené. Spatřit vojenskou uniformu je velký zázrak. A to, co v ní chodí, je tak dobře živené, až to neodpovídá starým představám o vojácích. Ozvaly se mezi politiky návrhy na obnovení povinné vojenské služby. Nikoli jen mužů, ale i žen. S mnohým bývalým vojákem to možná praštilo o zem, jak se rozesmál.


Hned se vyrojilo tolik naivních názorů, že bývalé vojáky přechází smích a derou se do očí slzy nad tím, jak společnost za posledních 25 let zapomněla na to, co to je takový vojenský výcvik, po němž vojáci se dokážou vyrovnávat s nebezpečím, které války přináší. Mladí by prý šli do armády, kde nebude šikana. To ovšem není možné. Jinak by to nebyla armáda. Demokratická armáda, kde by se hlasovalo o rozkazech velitelů, je fantazií (tento nesmysl rozložil čs. legie na Sibiři).  Povinností vojáka bývalo přizpůsobit se "řádům", disciplině, splnit rozkaz, i když s ním nesouhlasí. (Snad jedinou armádou, kde nebyla šikana, byly elitní nacistické jednotky SS, kde bylo povinné kamarádství, tykání a kde při výcviku museli poddůstojníci a důstojníci provádět stejnou činnost jako běžní vojáci.)

Jiní by dnes šli do armády, protože je baví střelba nebo ovládání velkých strojů. Tak bohatá asi žádná armáda není, která by při výcviku umožnila každému vojákovi legálně vystřelit víc než 10 nábojů za 2 roky. A být řidičem nebo tankistou? To je ujetí pár kilometrů za rok a potom několik měsíců oprav, čistění a natírání.  Základ armády je v úplně něčem jiném. 

3 komentáře:

  1. Úžasné jak se hodí opět strašení Východem. Nechci se Ruska zastávat, ale v rámci Ukrajiny to rošťoural někdo jiný, nemyslíte? Dokud bývalá vláda poklonkovala západu a hlavně EU s tím, že se k nim přidá, tak to byla legitimní a demokraticky zvolená vláda. V momentě když chtěla couvnout, byla označena za zločineckou, nedemokratickou a dokonce až fašistickou a jako taková musel honem padnout. Není to až příliš okaté odkud fouká vítr? A že Rus má armádu hned za hranicí? Co je na tom divného, je doma, na rozdíl od stovek vojenských základen USA a za čárou se to mele, tak kdo by neměl.

    OdpovědětVymazat
  2. tAk tak. Jak říkal Švejk:disciplina musí být, vy kluci pitomí

    OdpovědětVymazat
  3. Ano, dětské představy - to, co se na Ukrajině začalo dít po vyhnání Janukoviče je porušení statutu quo z roku 1994 a lezení Rusku až do ložnice. To je dílo NATO. Rakety od Charkova doletí do Moskvy za kratší dobu, než je reakční doba jakéhokoliv protiraketového systému PVO. Proto naopak Rusko je v defenzívě jako pes zahnaný do kouta. Geobbelsovská propaganda... Ale když sleduji diskuze na netu, lidé už to ani v ČR tak moc nebaští... CROIX

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.