Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 7. května 2014

Proč se myši nebojí žen?

Staré pořekadlo, že myši se bojí víc nás než my jich, se ukazuje být pravdivé jen z poloviny. Vědci přišli na to, že hlodavci začnou být výrazně více vystresovaní a bázliví, když ve svém okolí ucítí muže. Přítomnost ženy na ně nemá žádný vliv. Když žena piští, že myš se jí nebojí, věřte jí to.

Chemická znamení, která všichni lidé a zvířata vysílají, jsou zodpovědná za strach zvířat. Feromony jsou nejvíce známy jako podprahový spouštěč sexuální přitažlivosti. Ve zvířecím světě ale slouží mimo jiné také k vyznačování teritoria.

Muži produkují více feromonů než ženy. Jakmile myši a krysy ucítí ve svém okolí feromony, automaticky mají za to, že jsou v ohrožení. Přítomnost jakéhokoli muže prý vyvolá v hlodavci stejnou dávku stresu, jako když je na 15 minut uzavřený v tubusu či je nucen tři minuty plavat.

Hlodavcům k vyvolání stresu stačí i přítomnost trička, ze kterého muže ucítí. Jaké je tedy zjištění vyplývající z této studie, které nám může pomoci v každodenním životě? Pokud chce žena vyplašit hlodavce, mělo by jí k tomu stačit nošené tričko nějakého muže. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.