Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 15. března 2014

Legendární hokejista "Nedo" oslavil 70 let.

Václav Nedomanský byl prvním československým hokejistou, který za bývalého režimu utekl ze země východního bloku a prosadil se v zámoří. Dosud je i nejlepším střelcem reprezentace, ač to statistiky jeden čas tajily. Legendární Václav Nedomanský v pátek 14. března oslavil sedmdesáté narozeniny.

Robustní postava a skvělá střelba. Tím Nedomanský vynikal. Odchovanec hodonínského hokeje hrál od osmnácti let za Slovan Bratislava. Hned čtyřikrát byl vyhlášen králem střelců československé ligy. Dařilo se mu i v reprezentaci, se kterou získal deset medailí. Stříbro a bronz z olympijských her i titul mistra světa z pražského šampionátu v roce 1972.

V československém dresu Nedomanský nastřílel 163 gólů, v lize dokonce 369. To se těžko dá překonat. Jeho výkony neunikly ani skautům klubů NHL. Sám za oceán moc chtěl, ale přestože splňoval veškeré podmínky pro uvolnění do zahraničního angažmá, odchod ze Slovanu mu byl odepřen. A tak se v roce 1974 rozhodl pro krajní variantu – emigraci.

Za mořem nezačal v NHL, ale v konkurenční WHA. Nedomanský zářil, přestože se tam hrál velmi tvrdý hokej. Soutěž ale měla finanční problémy a po sedmi ročnících zanikla, respektive některé kluby pohltila NHL. Nedomanský ve WHA strávil tři sezony a za Toronto a Birmingham nastřílel 135 branek.

Když přešel do NHL, na jeho gólový účet přibývaly další přesné zásahy. Po pěti letech v Detroitu pak ještě oblékl dres St. Louis a New York Rangers, kde výjimečnou kariéru ukončil. Později se stal trenérem v Německu a Rakousku. Několik let byl i skautem Los Angeles Kings z NHL, nyní pracuje pro Nashville. Funkci poradce měl i u slovenské reprezentace.

Václav Nedomanský
* 14. března 1944 v Hodoníně
KLUBY: Slovan Bratislava, Toronto Toros (WHA), Birmingham Bulls (WHA), Detroit Red Wings (NHL), St. Louis Blues (NHL), New York Rangers (NHL)
GÓLY: Československá liga 369, reprezentace ČSSR 163, WHA 135 / NHL 122
OCENĚNÍ: Člen síně slávy IIHF (1997) a slovenského hokeje (2002)
- Po ukončení kariéry trénoval v Německu a Rakousku, byl skautem pro LA Kings, dnes pracuje pro Nashville

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.