Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 5. srpna 2013

Žijí mezi námi: Ludvík V. - polozakázaný poloreformátor komunizmu.

Ludvík V. byl českou veřejností považován za spisovatele - ať už zakázaného nebo povoleného. Veřejnost se o něm a o tom, že je to spisovatel, dozvěděla, když v roce 1966 kritizoval zpomalení poválečného budování. V 1968 mu bylo přiznáno autorství "2000 slov" (petice na podporu reformního komunizmu). Znovu se objevil po roce 1989,  kdy postkomunističtí šéfredaktoři téměř boxovali o jeho fejetony a románky, v nichž zpravidla vystupuje  jako valašský pololocharakterní polointelektuál v polokomunistickém polovenkovském prostředí. Tedy zábava k popukání.

Ludvík V. se stal členem KSČ už v roce 1946 ve svých dvaceti letech a byl členem KSČ 23 let, hlavní část svého produktivního života. A pak ho z KSČ vyhodili. Údajně za kritiku režimu, který jako přesvědčený komunista tak horlivě podporoval. Kdyby ho v roce 1969 nevyhodili, byl by asi členem dodnes. Od roku 1948 studoval na Vysoké škole politické. Byl to študovaný kádr, stalinista, který od roku 1953 byl redaktorem Rudého práva, od roku 1959 redaktorem Československého rozhlasu. Ludvík V. byl vždy typický komunistický dacan, takže pro něj bylo přirozené spojit se s rodinou dalšího komunistického dacana Jana P.(člen ideologické komise ÚV KSČ), s jehož dcerou společně dodnes propaguje úspěchy budovatelského komunizmu.

O určitých autorech si masy lidí myslí, že jsou světoví - než doba prokáže, že tomu tak není. I o Adolfovi Hitlerovi a jeho Mein Kampfu si ve své době milióny Němců (a nejen Němců)

myslely, jaká to je klasika a vynikající dílo .... a doba ukázala jinak. I o Ludvíku V. a jeho 2000 slovech si milióny Čechů a Slováků myslely, jaký to umělec a myslitel je napsal ... a doba ukázala, že to byl jen komunistický podfuk.  Ludvíka V. tak nejvíc povznáší jen pach maloměstských záchodků z předhusákovského období. (T.K. 4.8.2013)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.