Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 6. června 2013

Vozy Tatra mají v zemědělství nahradit traktory.

Tatrovce pomůže překlenout výkyvy ekonomického cyklu výroba nového auta pro zemědělce, které nahradí klasické traktory, říká předseda představenstva společnosti Tatra Trucks Petr Rusek. Sériová výroba by měla začít příští rok.

Vozy Tatra jsou primárně určené do terénu či pro smíšený transport v kombinaci terén – silnice. Takový provoz je nejen v těžbě všeho druhu, ale i v zemědělství.

"Farmáři sklízejí kukuřici či brambory, a vedle jede další traktor, který táhne velkokapacitní přívěs. Když je plný, traktor ho po silnici někam odtáhne, což je neekonomické, pomalé a přináší to spoustu omezení. Výhodnější by bylo vozidlo, které se na silnici bude chovat jako tahač návěsů, a také by bylo schopné jezdit po polích a neničilo půdu. Jeden zákazník si objednal z USA gigantické návěsy a přišel za námi, zda bychom dokázali upravit tahač s pohonem šesti kol tak, aby se dokázal potřebným způsobem pohybovat na zemědělských pozemcích."

Přínos pro Tatru? Vůz by nám pomáhal překlenout výkyvy ekonomického cyklu. Například stavebnictví je nyní v těžkém útlumu, což na nás silně dopadá. Naproti tomu zemědělství žádný velký útlum nezažívá.


Kdy počítáte se sériovou výrobou aut pro farmáře? Právě dokončujeme výrobu druhého prototypu. Vozy si objednal jeden moravský zemědělský podnik. Pokud se obě vozidla letos v létě osvědčí, v příštím roce bychom chtěli zahájit sériovou produkci. Nemyslíme si, že vytlačíme z polí traktory, ale bude to zajímavá alternativa. Úspora paliva při jízdě po silnici totiž činí desítky procent.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.