Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 21. dubna 2013

Z hodného jelena se stal zabiják.


Není dobré zvířatům důvěřovat, zvláště těm divokým lesním. V roce 1934 si syn  jednoho rolníka  z Plástovic  u Hluboké nad Vltavou (četník na Podkarpatské Rusi) přivezl domů jelena. V bedně jej poslal vlakem do stanice Zliv. Otevřel bednu, jelena pustil a jel na kole domů, jelen za ním klusal až do statku v Plástovicích.

Jelen, jenž dostal jméno "Hucul", se stal středem pozornosti všech obyvatel Plástovic a okolí. Živil se domácí stravou, zvlášť rád pojídal pečivo, které si bral z ruky od lidí. Po nějakém čase ho majitel prodal schwarzenberské lesní správě, do revíru purkareckého. Jelen se ani tam nebál lidí a rád od každého přijímal nějaký pamlsek. Byl vypuštěn do lesa, aby si zvykl na ostatní zvěř.  Nejraději se však pohyboval v blízkosti lidí, jakmile uslyšel lidský hlas, hned tam klusal a loudil nějakou potravu. Spřátelil se i s koňmi, které v lese tahali dřevo, a celý den dokázal vedle nich chodit.

Jelen Hucul se tím, že stále odvážněji a drzeji vyhledával lidskou společnost, stával nepříjemným. Lidé, kteří ho neznali, se ho obyčejně zalekli, když se k nim přiblížil, a začali ho holemi odhánět. Vydával se hlavně v noci do vesnic, kde děsil noční chodce. Například nebylo pro něj problémem v noci přeplavat Vltavu a pak chodit po Drahotěšicích. Proto byl opět zavřen do ohrady.

V ohradě však 9. září 1934 napadl hajného Novotného, který mu nesl krmivo. Hajný se bránil, přičemž o jelena přerazil pušku, ale jelenovi ostré parohy byly silnější a hajný byl jelenem utlučen téměř k smrti. Naštěstí byl poblíž nebojácný poříční správce z Purkarce, který uslyšel volání o pomoc a přiběhl. Holí se mu podařilo jelena odehnat a těžce raněného hajného osvobodit. Poté byl hajný dopraven do nemocnice, kde se delší dobu léčil. Jelen byl hned zastřelen.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.