Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 25. dubna 2013

Všichni bychom si měli být rovni. To se nelíbí českým prezidentům.

Deklarace práv člověka byl jeden z hlavních principů Velké francouzské revoluce. Byla přijata v srpnu   1789.  Rozhodnutí francouzského Národního shromáždění vycházelo ze zásad osvícení a amerického Prohlášení nezávislosti.

Tvůrci deklarace konzultovali její text s tehdejším americkým vyslancem v Paříži Thomasem Jeffersonem. V 17 článcích jsou definována práva jedince na rovnost a svobodu na základě principu, že "lidé jsou od narození svobodní a mají rovná práva."

V deklaraci se také vyhlašuje rovnost před zákonem, rovnost příležitostí, záruka proti svévolnému věznění, svoboda projevu a náboženství, právo na soukromý majetek  a na míru zdanění, která by nepřevyšovala možnosti plátce.

Deklarace se stal základem charty všech evropských národů. Národy se sice od roku 1948 k Deklaraci lidských práv hlásí, jinak však je to s jejím dodržování. 

Nebyly to jen komunistické státy, které ji obcházely různými oklikami, stačí vzpomenout na slova Václava Klause, že Ústava ČR je zaplevelena lidskými právy. Podobné problémy s lidskými právy má i současný prezident Miloš Zeman, jak předvedl 22.4.2013 ve Vídni, kde zopakoval Benešovo ostudné prohlášení, že vyhnání 3 milionů Němců bylo lidštější než jejich poprava za to, že v roce 1935 volili Sudetoněmeckou stranu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.