Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 3. dubna 2013

2. Lidové soudy. Hovořit o demokracii v letech 1945-1948 je obtížné.

V červnu 1945 vznikly na základě dekretů prezidenta Beneše mimořádné lidové soudy, které už měly určitý vztah k právnímu řádu. (Divoké lidové soudy, které na základě nešťastné Benešovy výzvy vznikaly po 10. květnu, se právními předpisy neřídily, rozhodoval soudce lynč.) Podle dvou retribučních dekretů měli lidovými soudy být potrestání nacističtí zločinci, jejich přisluhovači, zrádci, kolaboranti a udavači.

Celkem bylo u 24 mimořádných lidových soudů v českých zemích odsouzeno přibližně 23 tisíc lidí, z toho 738 k trestu smrti. Vedle skutečných kolaborantů se dostávali před soud lidé, kteří nikomu neublížili. Stačilo podezření a svědectví kohokoli, kdo se chtěl pomstít. Novináři se předháněli v hrůzostrašných žalobách. Ověřování výpovědí svědků bylo opomíjeno.

Lidové soudy měly mimořádné pravomoci, jednání bylo zkrácené. Jako předsedové soudu byli jmenováni právníci ministerstva spravedlnosti. Další členové soudu byli laici doporučeni národními výbory. Po odsouzení nebylo proti rozsudku odvolání, byl-li obžalovaný odsouzen k hrdelnímu trestu, byla poprava provedena dvě hodiny po rozsudku.

Trest smrti se vykonával zásadně oběšením a byl veřejný. Ten nejznámější byl Josef Pfitzner, historik a německý náměstek pražského primátora.

 Žaloba ho vinila, že ve svých pracích falšoval dějiny a ponižoval český lid. Dále, že v roce 1942 vydal knihu Cesta do ráje očerňující Sovětský svaz, který v roce 1936 navštívil, a že na radnici navrhl, aby na hranicích města slavnostně byly vítány německé oddíly obsazující zbytek Č-SR. Soud vůbec nevzal v úvahu zásluhy o rozvoj Prahy, kterou zbavil dluhu. Pfitzner byl popraven veřejně na Soudním náměstí v Praze. Odhaduje se, že přihlíželo 100.000 lidí.

Na popravy se jako na pouťové atrakce přicházeli a přijížděli dívat lidé z celé Prahy i z velkých dálek a brali sebou malé děti.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.