Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 31. března 2013

Co o 19. století vyprávěla babička: Narození a křest.

"Dnes se žehrá na bídu, ale dnes je dobře podle mých mladých let. Tehdy byl každý rád, měl-li kousek chleba, jinak to byly buchty (knedlíky ze žitné mouky) a zelí, potom zelí a buchty. Bílé mouky nebylo někdy ve stavení po celý rok ani zrno. Káva byla vždycky o posvícení a o hodech. To bylo vždycky těšení. A kolik práce musel každý zastat. Za to byl také každý otužilý a vydržel."

Když v roce 1933 bylo vyprávění zaznamenané, bylo babičce Žáčkové z Dolních Svinců u Českého Krumlova 82 let: Týkalo se tedy vesnického života druhé poloviny 19. století.

„Býti matkou bylo tehdy velikou ctí. Žena v jiném stavu požívala zvláštní úcty. Také se vyskytly případy, že byly svobodné matky, ale zřídka, taková žena byla v opovržení. V dřívějších dobách bylo opovržení ještě větší. Taková svobodnice musela se svým svůdcem stát v neděli u kostela, hrát na housle a prosit vcházející: "Vítám vás do kostela, že jsem prohřešila." Při odcházení z chrámu: "Vítám vás slovem božím, kam já ty housle složím."

Matky bývaly dětmi požehnány, mívaly jich 6-8 a měly je všechny rády. Přihodil-li se někdy potrat, bylo to pro matku neštěstí, přijímala jej jako trest boží a ukrývala se s tím. Přihodilo se to náhodou, protože matky vydržely mnoho.

Když se blížila těžká chvíle, poslala pro babičku (porodní asistentka), jež přinesla sebou různá koření, jinak ale přišla bez zvláštních přístrojů. Babička nemluvně zabalila do zástěry a položila na zem, aby nebylo pyšné. Po vykoupání položila dítě k matce do postele.

Druhý den se chystali ke křtu. Novorozence doprovázeli kmotři, což byl někdo z příbuzenstva. Poněvadž to pro dítě byla první cesta do světa, musel novorozenec být slavnostně ustrojen. Čepeček, peřinka s krajkami a pentličkami. Byl-li to hoch, byly ozdoby modré, u dívky červené. Povijan býval ze svatební pentle otcovy, již měl o svatbě kolem klobouku. Při křtu kmotři dávali dárek do peřinky novorozence.

Matka pak prožívala s kojencem šestinedělí ve světnici až do "úvodu", kdy se stávala plnoprávným občanem jako dříve. V té době nesměla vycházet do polí, musela se vystříhat masa, ovoce a kyselých věcí. Stalo-li se někde neštěstí, kde šestinedělka byla, byla to její vina. Proto se raději držela doma. Nemluvně měla schované za plenou (koutnicí) na posteli a zvláště večer od něho nevycházela, ani je z po za pleny nevynášela, aby jí ho někdo nevyměnil (divoženky nebo cikánky). Přicházeli ji navštěvovat příbuzné, kmotra, sousedky, známé. Přinášely různé dobroty, které matka nesměla jíst, otec ano. Bývala to obyčejně dlouhá vánočka (až 150cm), koblihy, kosmatice i dorty s vínem nebo kořalkou. První návštěva ovšem byla se slepičí polévkou s nudlemi, kterou matka směla jíst. Říkalo se, že tyto návštěvy "nosí do kouta." Nošení do kouta mohlo mít i následky. Byla-li žena nesoucí do kouta v jiném stavu, tak po cestě pravděpodobně ujídala z dárku, jež nesla, mohla si být jistá, že její dítě bude krást. Vždycky však dobře nebylo, většinou naopak. Někdy byly ženy rády, že mohly přinést kousek chleba s máslem.

Když se matka zotavila, šla k úvodu a strojily se hody. Již předem se peklo, vařilo a zvali sousedé, příbuzní a kmotři. K úvodu nastoupil průvod jako k svatbě. Novorozenec byl nastrojený jako na křtu, průvod celý ve veselé náladě, hlavně babička. Po návratu z kostela se hodovalo. Byla polévka, několikerá pečeně, zapíjelo se pivem, vínem a kořalkou (kmínka, větrová, višňová aj.). Když se hosté rozjařili, vlezla babička pod stůl, vyzula kmotře střevíc, obalila ho do zlatého papíru a postavila na stůl. Potom rozbila hrnec a střepy rozdala hostům, aby kupovali. I jiné kratochvilné příhody nastrojila. Vydařily-li se i hosté, nebyla o smích nouze.

Po hodech nastaly novorozenci zlé časy. Matka jej sice kojila, ale musela za prací, a tak býval malý člověk často bez potravy delší dobu. Aby byl pokoj, upravila mu matka "dudel" ze starého plátna, nadala do něho "šeplák" (zavařená žitná mouka do vody na řídkou kašičku) a strčila jej dítěti do úst. To jím konejšilo hladový žaludek. Aby se dudlem neudusilo, přivázala jej matka motouzem za povijan. Byly případy, že matka po návratu z pole našla dítě udušené. Dítě muselo do roka být chráněné před sluncem, větrem a hlavně deštěm (aby nebylo pihaté).“

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.