Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 29. ledna 2013

Jsme národ Josefa Švejka.


„Jsme národ Jana Žižky,“ bili se v prsa obrozenci 19. století. „Jsme národ Františka Josefa,“ tvrdíval ve třicátých a čtyřicátých letech Ferdinand Peroutka. Po letošní prezidentské volbě můžeme hrdě hlásit: „Jsme národ Josefa Švejka.“
Volby vrátily tuto zemi zpátky na zem. Posmívání se Polsku za bratry Kaczyńské, Slovensku za Mečiara nebo Slotu či Maďarsku za Orbána je definitivně u konce. Po ignorování cestovatele Klause si kořalu Zemana zvolili Češi sami a zcela dobrovolně.
Volba totiž nebyla ani tak o Zemanovi, ale o voličích. A sranda musí být, kdyby na chleba nebylo, říkávali už naši předkové. Dlouhodobě nedávalo příliš smysl skuhrání na extrémní českou korupci a jiné specifické české zlořády, protože sami Češi jsou pověstní svým ignorováním jakýchkoli pravidel, neboť stále hledají cesty, jak obejít standardní procedury, jak předejít frontu a dostat vše bokem, a zadarmo.
Zeman tohle vystihuje nejlépe. Pod pláštěm nesmiřitelného boje proti korupci dokáže otevřít korupční prostor komukoli, kdo ho pochválí za jeho řečnickou genialitu. Pro politology bude jistě zajímavé sledovat vliv alkoholu na formování zahraniční politiky, ve které se i téměř střízlivý Zeman pohybuje jako slon v nádobí. Existují sice určité standardy z dob Klementa Gottwalda či Borise Jelcina, ale žijeme už v jedenadvacátém století, takže se uvidí.  
Dnešní obraz ČR je jednoduchá skutečnost, že spousta obyvatel naší země má úplně jiné problémy než nějakou společenskou kulturu. Největším problémem pro většinu Čechů není správná doba pro pití cappuccina či čaje, ale otázka, jak zaplatit nájem a elektřinu. Prioritní pro ně není značka vozu, ale řešení zcela elementárních existenčních záležitostí.
Slivovicí nacucaný Zeman nikomu samozřejmě nepomůže, protože je zaměstnán pomáháním sám sobě, a navíc pohrdá všemi, kteří dovedou manuálně či duševně soustavně pracovat. Ale je pro většinu národa ztělesněním vůdce, který je schopen nalézat vnitřního a vnějšího nepřítele. A o to jde až na prvním místě. Sranda musí být …, a proto svět nás zcela oprávněně má za Švejky. (Jiří Krž, 29.1.2013)

1 komentář:

  1. Voliči, co si přejí změnu společnosti, ale jen tak trošku, aby to moc nebolelo, aby se náhodou potom soused neměl lépe než já, abych náhodou nemusel pracovat víc než doposud, tak Ti volili opilce z vysočiny. Nyní vyšlo najevo to, že většina čechů, alespoň ti, co volili, by rádi vrátili kolo dějin zpět. Zase by chtěli chodit jen do zaměstnání a ne do práce, zase by chtěli abychom si byli všichni rovni, všichni měli stejná auta, všichni měli stejné platy. Jděte s tím do prdele. Je mi už hodně přes padesát, ale nezapomínám. Komunisti se derou vpřed a teď jim v tom bude kromě agenta STB Václava Klause s krycím jménem "kluk" pomáhat i další agent se jménem "man". Hnus, hnus, hnus .

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.