Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 5. srpna 2012

Svatý Jan nad Malší.

Obec Svatý Jan nad Malší (614 m), postavená na kopci, téměř sousedí na východě s obcí Ločenice, západním směrem je přes údolí řeky Malše výhled na město Velešín.
Svatý Jan nad Malší.

Vesnice Svatý Jan nad Malší se vymyká z historie osídlení okolních doudlebských obcí - u některých se doba prvního slovanského osídlení oblasti odhaduje na 6.-8. století, přičemž je možné, že Slované pouze přibyli na už existující stará keltská sídliště.
Kostel sv. Jana Nepomuckého a škola.

Schody do kostela

Fara - dnes galerie

Vznik obce Svatý Jan nad Malší je poměrně přesně znám. O její založení se asi nejvíc zasloužil v roce 1732 velešínský farář Jan Bernard Rierenschop, který na vršku nechal postavit kapli s obrazem sv. Jana Nepomuckého. Předtím to byl jen holý kopec, nazývaný Ločenická hora. Zajímavé je, že v oblasti je často jméno obce vyslovováno „po slovensky“ Ján.
Pomník sv. Jana Nepomuckého.


Protože kult sv. Jana Nepomuckého byl v Čechách a okolních zemích hluboko zakořeněn (při překroční české hranice je možné v sousední zemi zpravidla u prvního většího mostu se setkat se sochou sv. Jana Nepomuckého), zvláště na venkově, a přicházelo ke kapli mnoho poutníků, byly u ní zřízeny ambity a později, v roce 1782, byl postaven nový kostel, jenž nyní vévodí horní, východní, straně náměstí. Za kostelem, směrem k východu, je hřbitov.


Na svažité návsi pod kostelem je pěkně udržovaný travnatý park se sochou svatého Jana Nepomuckého, z roku 1873 (dar vídeňského živnostníka Jana Wrzala, místního rodáka). Vpravo od sochy stojí pomník obětem obou světových válek, doplněný malým reliéfem Edvarda Beneše. Vlevo, na jižní straně parku, je neopracovaný kamenný sloupek s dobovou připomínkou pozemkové reformy.


 Celý prostor návsi je zastavěn bloky menších rodinných domků, jak bývá ve vesnicích ulicového typu obvyklé. Hustá zástavba je v celé obci. Staré zemědělské usedlosti jsou sice v menšině, trochu vytlačeny ze středu obce, ale některým nechybí půvabné náznaky selského baroka. Domkářský charakter jistě dal obci i nedaleký průmyslový Velešín, na který je nádherný pohled přímo z návsi. Zemědělská velkovýroba má objekty na jižní straně obce.

Pohled z návsi na město Velešín a horu Kleť. Obec Svatý Jan nad Malší se skládá ze čtyř částí (Sv. Jan, Chlum, Pod Horou a Sedlce), v nichž žije celkem 467 obyvatel, výměra katastru je 1625 ha. (R. Fischer, 2012)

Předcházející článek zajímavé vesnice: Svatý Jan u Sedlčan.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.