Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 6. května 2012

Mohou zemědělství spasit jen stará dobrá JZD?

Podle plánů nové slovenské vlády dojde na Slovensku k obnově Jednotných rolnických družstev (JRD), která by měla být vytvořena ve venkovských zemědělských oblastech, kde je vysoká nezaměstnanost a není zájem podnikatelů o zřízení provozoven průmyslové výroby.

Slovenský premiér Fico má k tomu požehnání Evropské unie, která zakládání družstev v odlehlých venkovských oblastech podporuje. Slovenská vláda by chtěla nejen  malá zemědělská družstva zakládat a finančně podporovat, ale také jim umožnit majetkovou účast v potravinářském průmyslu.

Ze slovenského zemědělství za poslední dvě desetiletí odešlo na 150.000 lidí.  Odborníci ovšem z úpadku slovenského zemědělství neobviňují stát, ale rozdrobenost slovenského zemědělství a špatné podnikatelské chování lidi pracujících v zemědělství. 

Záměry slovenské vlády obnovit kolektivizované zemědělství se samozřejmě nelíbí mnohým zemědělcům z úrodných oblastí na jihu země ani potravinářům. Pokud by se to na Slovensku podařilo, což by byl světový unikát, byla by to jistě inspirace pro těžkopádné české zemědělství. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.