Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 2. dubna 2012

Jak "Železná lady" ve válce na Falklandách k vítězství přišla. A nejen tam.


Před 30 lety, 2. dubna 1982, argentinské jednotky obsadily hlavní falklandské město Port Stanley a odzbrojily místní posádku. Válka o Falklandy byla krátkou nevyhlášenou válkou mezi Argentinou a Velkou Británií v roce 1982. Jejím předmětem bylo ovládnutí Falklandských ostrovů (Islals Malvinas), Jižní Georgie a Jižní Sandwichových ostrovů.


Argentinské obyvatelstvo zareagovalo podle očekávání vlády. Velké davy se shromažďovaly na Plaza de Mayo před prezidentským palácem, aby demonstrovaly svoji podporu probíhající vojenské operaci.

Argentina si nárokovala Falklandské ostrovy, ležící zhruba 500 km východně od jejího pobřeží, od počátku 19. století. Toto území ale bylo od roku 1833 obsazeno Velkou Británií. Na začátku roku 1982 se vojenská junta vedená generálem Leopoldem Galtierim rozhodla přerušit dlouho se táhnoucí jednání. Rozhodnutí obsadit Falklandy bylo převážně politické. Vláda, která byla kritizována za ekonomické problémy země a porušování lidských práv, věřila, že dobytím ostrovů sjednotí Argentinu.


Argentinské jednotky napadly Falklandy 2. dubna 1982 a rychle překonaly malé opevnění britské námořní pěchoty v hlavním městě Port Stanley. Byly vydány rozkazy, že nesmí způsobit žádné britské ztráty. Druhého dne Argentinci obsadili okolní skupiny ostrovů kolem South Georgia a South Sandwich. Koncem dubna měla Argentina na Falklandech více než 10 000 vojáků, i když se jednalo převážně o nevycvičené brance.
Jako odpověď na invazi britská vláda v čele s Margaret Thatcherovou vyhlásila válečnou zónu 200 mil (320 km) kolem Falkladnských ostrovů a sestavila námořní jednotku s cílem znovudobytí těchto ostrovů. Evropské státy podpořily Velkou Británii a evropští vojenští poradci byli staženi z Argentiny. Většina zemí Latinské Ameriky, mimo Chile, podporovala Argentinu. USA plně podpořily Velkou Británii, a to včetně možnosti použít rakety vzduch-vzduch, komunikační vybavení, letecké palivo, další vojenské vybavení a spolupráce výzvědných služeb.
2. dubna se argentinským speciálním jednotkám podařilo bez většího odporu dobýt hlavní město Falkland Port Stanley a odzbrojit místní posádku
3. dubna Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci č. 502 vyzývající Argentinu ke stažení z obsazených ostrovů
5. dubna hlavní síly britského úderného svazu, seskupené kolem letadlových lodí HMS Hermes (R12) a HMS Invincible (R05), vyplouvají z Portsmouthu
25. dubna – britským jednotkám se podařilo znovudobýt ostrov Jižní Georgia
30. dubna – 12. června - série šesti náletů RAF proti argentinským pozicím na Falklandech
2. května – britská ponorka HMS Conqueror (S48) potopila argentinský lehký křižník ARA General Belgrano (ex USS Phoenix (CL-46))
4. května – argentinské letectvo těžce poškodilo britský torpédoborec HMS Sheffield (D80) (potopen 10. května)
21. května – 4 000 britských vojáků se vylodilo v zátoce San Carlos na Falklandech a zahájilo operaci s cílem znovu je dobýt
1. června – dalších 5 000 britských vojáků se vylodilo na Falklandech
11. června – 14. června - boje o Port Stanley




14. června - britské jednotky dobyly Port Stanley, argentinské jednotky se vzdaly; konec války o Falklandy

20. června britské jednotky znovu obsadily ostrovy South Sandwich.
Britové zajali asi 11 400 argentinských vojáků, které po odzbrojení hned propustili. Téměř 750 Argentinců bylo zabito, a to včetně 368 námořníků z posádky General Belgrano. Britové ztratili 256 mužů. Nejistý počet argentinských letadel byl zničen, převážně na zemi, Britové uvedli, že ztratili 10 Harrierů a více než 24 vrtulníků.


Porážka ve válce způsobila pád argentinské vojenské vlády a vedla k nastolení civilní vlády. Naopak ve stejné době ve Velké Británii Margaret Thatcherová plně využila válečného úspěchu k drtivému volebnímu vítězství pro svoji Konzervativní stranu. (M.V. 2.4.2012) Fotowww.faz.net

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.