Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 20. ledna 2012

Zemřel Jiří Raška.

Dnes nás opustil jeden z úspěšných sportovců roku 1968, olympijský vítěz Jiří Raška. Jeho úspěchy posílily hrdost československého obyvatelstva a určitě přispěly k euforii nazvané Pražské jaro.

Raškův perfektní styl znamenal vítězství.

Skokana na lyžích Jiřího Rašku proslavilo zlato z olympijských her v Grenoblu v roce 1968 a také vítězství na prestižním Turné čtyř můstků. Vítěz domácí ankety o lyžaře století, který loni v říjnu převzal z rukou prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy, zemřel dnes po dlouhé nemoci ve věku 70 let.


Jiří Raška po vítězném závodě s dalším skokanem Tomášem Kučerou (vlevo).

Raška (narozený 4. února 1941 ve Frenštátu pod Radhoštěm) se do světové špičky zařadil dvěma čtvrtými místy na MS 1966 v Oslu. Týden po zlatém skoku na středním můstku získal na velkém můstku stříbro a z Grenoblu si tak odvezl celkem čtyři cenné kovy, neboť Mezinárodní lyžařská federace tehdy počítala olympijské závody i za mistrovství světa.

Následovala ještě řada dalších úspěšných závod. V reprezentaci vydržel šestinásobný mistr republiky dlouhých 16 let. Po ukončení sportovní kariéry se brzy vrátil jako trenér k národnímu týmu. Po zdravotních problémech sport opustil a chvíli koketoval s komunální politikou (1998).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.